Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Skup trzody: Na szczęście bez spadków

W obliczu zeszłotygodniowej silnej obniżki cen tuczników za Odrą, obecne utrzymanie stawki za wieprzowinę u naszych zachodnich sąsiadów jest uznawane za dobrą wiadomość.

Jan Bromberek10 maja 2018, 11:01

Faktem, jest, że stabilizacja jest widoczna na niskim poziomie – 1,37 euro/kg  w klasie E. Mimo to zdaniem hodowców jest to i tak dobra sytuacja. Wielu liczyło na podwyżki, jednak jak na razie sezon grillowy, który trwa w najlepsze, a pogoda sprzyja spożywaniu wieprzowiny, nie poprawia sytuacji producentów świń.

Choć ceny nie spadły, to są niskie. Za tzw. świnie skupowe pośrednicy w Polsce płacą ok. 3,75 zł/kg, oznacza to, że skupujący obniżyli cenniki za żywiec po zeszłotygodniowej obniżce w Niemczech o ok. 0,15 zł/kg żywca.

Ceny maksymalne spadły podobnie i obecnie wynoszą od 4,35 zł/kg żywca przy partiach po 50-100 szt. do 4,45 zł/kg żywca w przypadku tuczników fermowych. Zdaniem specjalistów w najbliższym czasie są możliwe podwyżki. Obecnie w skupach pojawia się mniej świń. Także za Odrą ubija się mniej  tuczników – ostatnie dane z VEZG mówią sprzedaży żywca o 5% niższej niż w zeszłym tygodniu. Minimalnie spada też masa ubijanych zwierząt.

Dodatkowo obserwujemy wzrost cen świń w USA oraz spadek pogłowia macior w Chinach (od początku roku o 370 tys. szt.). To może oznaczać podwyżki cen tuczników w Europie. Może to być efektem większego zapotrzebowania eksportowego ze strony Państwa Środka, co przy drożejącej wieprzowinie w USA może oznaczać łatwiejszy zbyt europejskiego mięsa w Azji.
jbr
fot. Kurek

Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)