Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Świnie i wieprzowina drożeją przed Wielkanocą

Obrazek

Im bliżej Świąt Wielkanocnych, tym bardziej widać wzmożony ruch w masarniach i sklepach.  Klienci nie są zadowoleni, bo ceny detaliczne rosną. Radości nie kryją za to hodowcy trzody chlewnej, którzy prawie od dwóch latach ponosili straty na tej produkcji.

Dominika Mulak19 kwietnia 2019, 12:36
Jeszcze pod koniec marca ceny żywca wieprzowego gwałtownie wzrosły, a za tym poszły w górę ceny mięsa. Świń jest jednak coraz mniej na rynku, bo od kilku lat hodowcy, zwłaszcza mniejsi, likwidują lub zmniejszają stada.

- Część hodowców, szczególnie mniejszych, zrezygnowało w ogóle z chowu trzody chlewnej. Według szacunków z połowy 2018 roku, w Polsce było 157 tys. gospodarstw, które utrzymywały świnie, przy czym aż 80% z nich utrzymywało do 50 sztuk świń. Jedynie 5% gospodarstw utrzymywało ponad 200 sztuk świń. W tym momencie sytuacja nieco się poprawia, niemniej jednak należy podkreślić, że rok 2018 był złym dla producentów trzody chlewnej – relacjonuje Piotr Polok, kierownik okręgu zachodniego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus".

SPRAWDŹ AKTUALNE CENY SKUPU ŚWIŃ!

- Żywiec wieprzowy podrożał i to chyba w ostatnich dwóch tygodniach dość mocno. Tak oceniamy, że półtusze wzrosły między 25% a 30% w stosunku do okresu z przed dwóch tygodni. Tak samo jest w przypadku elementów, więc bez dwóch zdań święta są droższe i to również widać w sklepach – mówi Zbigniew Patyna z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego w Turawie.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ!

ceny skupu świń

Tekst: Dominika Mulak, dr Mariusz Drożdż. Zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)