Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Świnie nieco droższe

Obrazek

Po zeszłotygodniowej podwyżce ceny tuczników w Niemczech, w tym tygodniu również podwyższono stawkę za świnie na giełdzie VEZG. Tym razem jednak podwyżka była dużo mniejsza – 2 eurocenty za kg w klasie E – do poziomu 1,44 euro/kg (w ubiegłym tygodniu było to 5 eurocentów). 

Jan Bromberek24 maja 2018, 11:23
Nawet taki progres cieszy rolników – obecnie bowiem do sprzedaży trafiają tuczniki wyprodukowane z warchlaków kupowanych po bardzo wysokich cenach – na przełomie lutego i marca za duńskie warchlaki w wadze 30 kg hodowcy płacili grubo ponad 300 zł netto/szt.

Po ostatniej podwyżce ceny na VEZG oraz po dość istotnym osłabieniu złotówki względem euro ubojnie oferują za większe partie tuczników 6 – 6,05 zł/kg w klasie E. Tydzień temu było to maks. 5,9. Trzeba jednak nadmienić, że przeliczając cenę tuczników z VEZG na złotówki po obecnym kursie otrzymujemy 6,2 zł/kg.

Takich stawek skupujący nie oferują u nas nawet za tuczniki fermowe. Tak bowiem wygląda ustalanie ceny polskich tuczników w oparciu o cenę niemiecką. Ta cena jest tylko wyznacznikiem, a dostawca w kraju otrzymuje od 3 do 5 eurocentów/kg wagi poubojowej mniej.

Jeśli chodzi o rozliczenia na wagę żywą, obecnie po ostatniej podwyżce pośrednicy oferują dostawcom od 4 zł/kg w przypadku tzw. świń skupowych do 4,6-4,65 zł/kg netto w przypadku dużych partii tuczników.

Czy jest szansa na jeszcze wyższe ceny? Tutaj zdania są podzielone. Zdaniem niektórych analityków kiepski eksport do Chin z Europy i dominacja na tamtym rynku dostawców z Brazylii uniemożliwi progres cen w Europie.
Z drugiej strony cały czas drożeją świnie w USA i właśnie w Chinach. Do tego zbliżający się mundial w Rosji powinien stymulować popyt na mięso w całej Europie i nie tylko. To może być  argument za wzrostem cen, tym bardziej, że cały czas dane np. z VEZG mówią o mniejszej liczbie ubijanych zwierząt oraz niższej masie ubijanych sztuk.

Dodatkowo od kilku dni producenci tuczników odbierają coraz więcej telefonów z zapytaniami o tuczniki ”na już”. Jeszcze niedawno ponoć magazyny były wypełnione po brzegi wieprzowiną – szybko się opróżniły!
jbr
fot. Kurek

Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)