Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Tania europejska wieprzowina pojechała na Ukrainę

W październiku Ukraina importowała ponad 6 tys. ton, czyli o prawie jedną czwartą więcej niż w sierpniu 2021 roku, kiedy import wynosił 4,9 tys. ton - czytamy w komunikacie Stowarzyszenia Hodowców Trzody Chlewnej Ukrainy.

13 listopada 2021, 16:51

Wieprzowina z UE tanieje, bo zmalał handel z Chinami

Spadek notowań wieprzowiny w krajach UE pod presją słabszej aktywności zakupowej na rynku krajowym i mało aktywnego handlu z Chinami zapewnił europejskiej wieprzowinie konkurencyjność nawet po wyczerpaniu kwot importowych.

Tak więc, jeśli w sierpniu średnia wartość celna kilograma importowanej wieprzowiny wynosiła około 2 dolarów, to we wrześniu spadła do 1,82 dolarów za kilogram, a w październiku – do 1,74 dolarów/kg.

Ceny wieprzowiny na Ukrainie

- Wartość celna większości kategorii produktów w okresie wrzesień-październik spadła o 3-9 centów za kilogram. Przeważająca część importu kosztowała importerów krajowych 1,5-1,77 dolarów/kg. Znacznie spadły ceny droższych pozycji. Na przykład w sierpniu średnia cena kilograma schłodzonej wieprzowiny wynosiła 2,93 USD, a następnie w październiku spadła do 2,48 USD. Kilogram mrożonej mechanicznie odkostnionej wieprzowiny z 2,37 USD w sierpniu spadł w cenie do 1,77 USD, a październikowa wartość celna innej wieprzowiny zamrożonej spadła o prawie pół dolara – do 1,6 USD/kg – komentuje stowarzyszenie hodowców.

Kto sprzedaję wieprzowinę na Ukrainę?

Do listy głównych krajów-dostawców wieprzowiny – Danii, Polski, Holandii, z których w ciągu 10 miesięcy przywieziono 85% importu – w październiku dołączyła się Belgia (10% dostaw wieprzowiny w miesiącu sprawozdawczym). Ponadto wznowiono dostawy wieprzowiny z Kanady.

Jeśli chodzi o strukturę towarową, ciężar właściwy schłodzonej przedniej krawędzi, schłodzonej mechanicznie odkostnionej wieprzowiny i zamrożonej szynki nieznacznie spadł (z łącznych 52% importowanej wieprzowiny w ciągu 9 miesięcy 2021 roku do 37,5% w październiku) z powodu bardziej aktywnych dostaw schłodzonych półtuszy, szynki i łopatek (ponad jedna trzecia dostarczonych w miesiącu sprawozdawczym).

Autor: Maryia Khamiuk
Fot: Pixabay
Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)