Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Wzrost cen tuczników – zarówno w Niemczech, jak i w Polsce!

Obrazek

Kolejny z rzędu wzrost ceny tuczników – ostatnie środowe notowanie na niemieckiej giełdzie VEZG wskazało na wzrost stawek za świnie o 6 eurocentów/kg w klasie E do poziomu 1,55 euro/kg. To spowodowało, że cena tuczników w Niemczech dotarła do tegorocznego maksimum notowanego ostatnio pod koniec lutego br.

Jan Bromberek16 sierpnia 2018, 11:09
Taki wzrost, zapewne podobnie jak tydzień temu, raczej nie przełoży się jeden do jednego na poziom cen świń w kraju. Po ubiegłotygodniowej podwyżce o 8 eurocentów pośrednicy zamiast o 35 gr/kg podnieśli ceny o maks. 20 gr/kg. Teraz pierwsze informacje o wzrostach w kraju mówią o progresie  maksymalnie o 15 gr/kg żywca i tyle samo w przypadku ceny poubojowej. Ta pierwsza cena w cennikach podstawowych powinna przeciętnie wynosić ok. 4,5 zł/kg żywca, a przy większych partiach towaru możliwe do wynegocjowania jest 5-5,1 zł/kg.

Cena poubojowa z kolei w ubojniach wzrosła po obu podwyżkach do ok. 6,35 zł/kg. Wzrost cen według specjalistów to efekt upalnej pogody w Europie Zachodniej, co jest powodem niższej podaży żywca. Dodatkowo susza mocno okroiła plony zbóż paszowych w Europie, co z kolei oznacza wyższe koszty produkcji żywca. Wyższa cena tuczników (oby utrzymała się w dłuższym okresie) może zrekompensować wzrost kosztów produkcji.    jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu tuczników - notowania cen!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)