Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

IVS „Swinley Forest” przypłynął do Gdyni po polską pszenicę

Obrazek

Do portu w Gdyni wpłynął właśnie kolejny, ostatni już duży statek po pszenicę ze zbiorów 2018 r.

dr Juliusz Urban24 czerwca 2019, 15:36
Morski Port Gdynia – trzeci co do wielkości port polski, dzięki kolejnym inwestycjom, rok po roku zwiększa przeładunki. W roku 2018 padł kolejny rekord, jak informował w swoim wywiadzie z 30 stycznia dla portalu „www.gospodarkamorska.pl” prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Adam Meller , przeładunki przekroczyły 23,5 mln ton.

 

Z tej ilości prawie 15% stanowią przeładunki zbóż. W porcie Gdynia zboże jest drugim, co do ilości przeładowywanym asortymentem towarowym. Łącznie w Polskich portach jest przeładowywane prawie 5 mln ton zbóż rocznie. Ruch morski znacznie wspiera eksport. Sama pszenica w dotychczasowych dziesięciu miesiącach sezonu 2018/19  została wyeksportowana w ilości ponad 1,5 mln ton, kukurydza prawie milion ton, zaś żyto – 500 tys. ton.

 

Stojący dziś na „Nabrzeżu Rumuńskim” w  Gdyni statek, pływający pod singapurską banderą o wdzięcznej nazwie IVS „Swinley Forest” (masowiec, długość 200 m, szerokość 32 m, rok budowy 2017) jest zakontraktowany na 42 tys. ton ale ma załadować 45 tys. ton pszenicy, którą przewiezie do portu w Afryce Środkowej. Tam nasza pszenica zostanie rozdysponowana dla kilku docelowych klientów.  Dodatkowo jutro na pokład statku Anmi ma zostać załadowane 3 tys ton. 

 

Polska pszenica jest poszukiwana na rynkach afrykańskich, ze względu na bardzo dobrą jakość. Jest ciągle obecna w handlu światowym i jest chętnie kupowana  przez takie kraje jak Algieria, Afryka Południowa, Maroko czy Kuba, jak informuje prezes Glencore Polska Pierre Pages w wywiadzie przeprowadzonym na Giełdzie Rzepaczano – Zbożowej w Trzebawiu, o czym możecie Państwo przeczytać na łamach Top agroszef dodatku do naszego lipcowego wydania Top agrar. https://www.topagrar.pl/prenumerata

 

Dane eksportowe są bardzo ważne dla naszego rynku na starcie żniw, które ze względu na spodziewaną dużą podaż pszenicy budzą uzasadnione obawy o niski poziom cenowy. Mogą  też powstawać okresowo i regionalnie trudności ze sprzedażą. Możliwości eksportowe wydają się być kluczowe dla naszego krajowego rynku zbóż w sezonie 2019/20. 

 

Dzisiaj pszenicę ze żniw 2019 można na miesiące jesienne (IX-X) z dostawą do portów sprzedać w cenie:

Pszenica (14% białka) 740–760 zł/t

Pszenica (12,5% białka) 720-730 zł/t

 

I chociaż dziś trudno jest mówić o jakości w jakiej będziemy zbierać tegoroczną pszenicę i wpływ upałów jest coraz większy na efektywny spadek plonów,  to należy rozważyć zakontraktowanie sprzedaży choćby części spodziewanych zbiorów. 
juPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)