Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Eksport zboża z Ukrainy: zwiększone dostawy do Afryki i kolejki do załadunku

Obrazek

Dane Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy pokazują, że mimo wojny oraz dzięki wsparciu społeczności międzynarodowej eksport żywności rośnie powoli zmniejszając różnicę z ubiegłorocznymi wskaźnikami eksportu. Jednocześnie nadal pozostają pewne problemy, na przykład w postaci spowolnienia rejestracji i inspekcji statków ze zbożem na Morzu Czarnym.

Maryia Khamiuk22 grudnia 2022, 06:51

W grudniu Ukraina zwiększyła dostawy pszenicy do Afryki

W grudniu Ukraina zwiększyła dostawy pszenicy do krajów afrykańskich z 24% do 25,08%. Chociaż procentowo wzrost wydaje się nieznaczny, te 1,8% stanowią ponad 1 mln ton. W szczególności wzrost grudniowych wysyłek do krajów znajdujących się skraju głodu wynosi 138 tysięcy ton.

W sumie, do 16 grudnia br, w ramach tzw. korytarza zbożowego z Ukrainy wypłynęły 558 statki z ładunkiem 14 mln ton produktów rolnych do krajów Azji, Europy i Afryki.

Duża kolejka statków czeka na załadunek

Cztery statki z ładunkiem 145 tys. ton pszenicy opuściły porty Wielkiej Odessy w ciągu dwóch dni. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy. Na ten moment porty obsługują ponad 20 statków, które załadowano produktami rolnymi na poziomie 734 tysięcy ton.

Oprócz tego w Cieśninie Bosfor na inspekcję czekają 92 statki. Według resortu kolejka rośnie z powodu sztucznie zorganizowanego ograniczenia rejestracji do kontroli przez Rosjan.

- Na przykład z 65 statków zadeklarowanych przez agresora tylko 3 były zarejestrowane na 19 grudnia br. Taka sytuacja prowadzi do ograniczeń w pracy ukraińskich portów i niedostatecznego eksportu produktów na poziomie co najmniej 3 mln ton miesięcznie. – czytamy w komunikacie ukraińskiego ministerstwa.

Eksport produktów rolnych przez zachodnią granicę w czasie wojny sięgnął 19 mln ton

Ukraina w zeszłym miesiącu pobiła rekord w wysyłce produktów rolnych alternatywnymi drogami. Deklaruje to Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy powołując się na wypowiedź telewizyjną wiceministra polityki rolnej i żywnościowej Markijana Dmitrasiewicza.

Wiceminister zaznaczył, że w listopadzie Ukraina pobiła rekord eksportu produktów rolnych, których wysyłka była realizowana tak zwanymi Korytarzami Solidarności, i osiągnęła poziomu 3,3 mln ton.

- Dlatego dalsza realizacja Korytarzu Solidarności jest niezbędna dla naszego eksportu jako alternatywa dla portów morskich – powiedział wiceminister rolnictwa.

W odniesieniu do prognoz eksportowych na przyszły rok Dmitrasiewicz podkreślił, że są one bezpośrednio zależne od pracy inicjatywy zbożowej, w szczególności od możliwości przyłączenia do niej portów morskich Mikołajowa. Ten temat omówili premier Ukrainy Denis Szmyhal oraz zastępca sekretarza generalnego ONZ Martin Griffiths podczas jego wizyty w Kijowie, gdzie premier opowiadał się za rozszerzeniem „Inicjatywy zbożowej” na dwa kolejne porty – „Mikołajów” oraz „Olbia” w obwodzie mikołajowskim.

- To pozwoli znacznie zwiększyć możliwości eksportu naszych produktów rolnych i, co nie mniej ważne, pozwoli obniżyć koszty eksportu, ponieważ obecne koszty logistyczne są niezwykle wysokie –  podsumował przedstawiciel resortu.

Białoruś zgadza się na tranzyt ukraińskiej pszenicy, ale..

Podczas spotkania wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi Jurija Ambarziewicza oraz Sekretarza Generalnego ONZ w Nowym Jorku białoruski przedstawiciel poinformował, że Białoruś zgadza się na tranzyt przez jej terytorium ukraińskiego zboża w celu późniejszego eksportu z portów litewskich.

Jednocześnie Jurij Ambraziewicz przypomniał, że jego kraj „stara się o pozwolenie na eksport nawozu, który obecnie jest objęty sankcjami”. Przypomnijmy, że białoruskie władze już wielokrotnie wypowiadali się na temat eksportu ukraińskiej żywności na świat, na przykład jeszcze na początku lipca Łukaszenka oświadczył o już trwającym tranzycie zboża z Ukrainy przez Białoruś. Należy jednak podkreślić, że strona ukraińska prawie natychmiastowo zaprzeczyła oświadczeniu prezydenta Białorusi.

Tymczasem Prezydent Litwy Gitanas Nauseda nazwał tę propozycję Białorusi pułapką oraz „starą śpiewką” władz białoruskich i zaznaczył, ze Białorusi nie ufa sama Ukraina ze względu na rosyjskie wojska znajdujące się na jej terytorium.

- To pułapka, w którą (władze białoruskie) chcą zwabić i pokazać, że Zachód znów zachowuje się niekonsekwentnie, nie może pogodzić się na temat sankcji – powiedział prezydent Litwy.

Eksport ukraińskiego zboża zbliża się 20 mln ton

Wielkość eksportu zbóż i roślin strączkowych z Ukrainy w 2022/23 na dzień 16 grudnia wyniosła 20 mln ton, czyli o 30,4% mniej niż w poprzednim sezonie. Jak wynika z danych Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej, od początku sezonu Ukraina wysłała 7,4 miliona ton pszenicy, co o 51,3%  gorsze porównując do 2021/22. Dostawy jęczmienia na rynki zagraniczne wyniosły 1,53 mln ton (-70%), żyta – 12,2 tys. ton żyta (-87%).

Jednocześnie dostawy kukurydzy wzrosły od zeszłorocznego poziomu o 35% -- 10,9 mln ton w tym sezonie wobec 8,8 mln ton w 2021/22.

Eksport mąki z Ukrainy w bieżącym sezonie wyniósł 63,5 tys. ton, czyli o 11,6% więcej niż rok temu.

mkh na podst. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej, Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy, president.gov.by, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Delfi

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)