Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Ile zboża wjechało do Polski z Ukrainy? Komisarz Wojciechowski przedstawia dane

Obrazek

Zdaniem unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego zapasy ziarna na Ukrainie wyczerpują się a produkcja zbóż w tym kraju na skutek wojny zmniejszyła się prawie o połowę. A to z kolei oznacza, że import ziarna z Ukrainy ma charakter przejściowy, a spadki cen występują we wszystkich państwach UE, także tych, które nic nie importują z Ukrainy. 

wk2 maja 2023, 13:02

Oficjalne dane ze służb skarbowych


Zdaniem komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w 2022 r.  do Polski z Ukrainy wjechało:

- 1,859,088 ton kukurydzy,
- 519,538 ton pszenicy,
- 41,584 tony jęczmienia,
- 661,989 ton rzepaku,
- 19,281 ton ziarna słonecznika,
- 396,045 ton oleju słonecznikowego.

Z kolei tranzytem zadeklarowano przewóz:

- 230 tys. ton kukurydzy,
- 60 tys. ton pszenicy,
- 40 tys. ton rzepaku.

Zdaniem komisarza Wojciechowskiego nie ma podstaw, aby kwestionować te dane.

- To są liczby podane przez służby skarbowe. Nie mam podstaw sądzić, że są niewiarygodne. Ziarna w workach przez zieloną granicę na plecach się nie przeniesie, musiały być wagony lub ciężarówki na oficjalnych przejściach – napisał w portalu Twitter unijny komisarz.

Zwiększony import ziarna z Ukrainy spowodował trudności rynkowe i logistyczne szczególnie w 5 „przyfrontowych” państwach czyli w Polsce, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i na Węgrzech. Z Ukrainy do tych pięciu krajów trafiło w 2022 r. 8,7 mln ton ziarna.

Dlaczego zboża w Polsce tanieją?

Zdaniem unijnego komisarza nagły wzrost importu z Ukrainy nie był wynikiem samej tylko liberalizacji handlu z Ukraina, bowiem na większość ziarna, w tym na kukurydze na rzepak – ceł ani taryf nie było już od 2014 r., czyli od zawarcia układu stowarzyszeniowego UE-Ukraina. Dopiero rosyjska wojna sprawiła, że ukraińskie ziarno stało się tanie i jego import stał się opłacalny dla handlowców z Polski i w innych państwach „frontowych”.

- Warto też pamiętać, że obserwowany obecnie spadek cen zbóż tylko w niewielkiej części jest spowodowany wzrostem importu z Ukrainy. W zdecydowanej większości wynika on ze zjawisk na rynkach światowych, gdzie po okresie swojego rodzaju paniki rynkowej, po kilku miesiącach wojny i otwarcia korytarza handlowego przez Morze czarne nastąpiło uspokojenie i obniżka cen zbóż. Ta obniżka występuje nie tylko w Polsce, ale we wszystkich państwach UE,  także tych, do których import ziarna z Ukrainy jest niewielki i znikomy – napisał Janusz Wojciechowski w liście do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Koniec problemów ze zbożem - jest światełko w tunelu?

Zdaniem J. Wojciechowskiego import ziarna z Ukrainy ma charakter przejściowy ponieważ zapasy ziarna wyczerpują się a produkcja zbóż na skutek wojny zmniejszyła się prawie o połowę. Nie mniej rolnicy w krajach „przyfrontowych” potrzebują pomocy i jego zdaniem ją otrzymują.

- I ta pomoc jest rolnikom udzielana w niespotykanej dotychczas skali. Od początku wojny do chwili obecnej skala pomocy unijnej i krajowej, udzielonej lub zatwierdzonej przez Komisję Europejską przekracza kwotę 5 mld złotych – kontynuuje J. Wojciechowski.

W skład tej pomocy weszły następujące programy:

·        pomoc nawozowa 836 mln euro,

·        dopłaty do zbóż 126 mln euro,

·        rezerwa kryzysowa 100 mln euro.

Wszyscy w UE byli za liberalizacją handlu z Ukrainą

Janusz Wojciechowski przypomniał także, że pomysł liberalizacji handlu z Ukrainą spotkał się w Unii Europejskiej z bardzo dużą akceptacją zarówno państwa członkowskich jak i członków Parlamentu Europejskiego. Wśród 32 posłów głosujących przeciwko temu rozwiązaniu nie było ani jednego posła z Polski.

wk


Fot. DG AGRIWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)