Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Jak zażegnać kryzys na rynku zbóż? Kongres Polska Wieś XXI

Obrazek

Chociaż bezpieczeństwo żywnościowe, suwerenność energetyczna, edukacja i zdrowie mieszkańców obszarów wiejskich były tematami kolejnej edycji Kongresu Polska Wieś XXI w Warszawie, to jednak wiele dyskusji podczas tego dwudniowego wydarzenia zdominował kryzys na rynkach rolnych, a zwłaszcza na rynkach zbóż.

Bartłomiej Czekała22 kwietnia 2023, 23:05

W dniach 19-20 kwietnia br. na Kongresie zjawili się niemal wszyscy najważniejsi politycy związani z polskim rolnictwem, obecny i byli ministrowie rolnictwa, a także eksperci branżowi, szefowie organizacji i samorządów rolniczych, przedstawiciele świata nauki i przede wszystkim rolnicy.


- Rada przy Prezydencie RP, którą kieruje wielokrotnie zajmowała się sprawą relacji handlowych z Ukrainą i wielokrotnie ostrzegaliśmy, że niekontrolowany, nieskrepowany import żywności do Polski, a przede wszystkim zboża, doprowadzi do tego do czego doprowadził. Nie trzeba było tu żadnych zdolności profetycznych. To nie jest żadna pomoc rolnikom ukraińskim. Zarobek na wywożeniu zboża z Ukrainy uzyskują wielkie międzynarodowe koncerny. Nasze rekomendacje i apele do ministrów trafiały w pustkę, dlatego Pan Prezydent wyraża zadowolenie, że podjęto wreszcie konkretne działania, chociaż spóźnione, bo mogły być realizowane znacznie wcześniej. My chcemy współpracować z Ukrainą także  w tym najtrudniejszym obszarze jakim jest rolnictwo, ale to potrzebne jest działanie międzynarodowe – wskazywał prezydencki minister Jan Krzysztof Ardanowski, który dodał, że pora zakończyć „okładanie się politycznymi cepami” i działać ponad politycznymi podziałami w interesie polskich rolników.
Wtórował mu minister rolnictwa Robert Telus.

- Myślę, że nie ma na tej sali osoby, która nie chciałaby pomóc polskim rolnikom w tej trudnej sytuacji. Dlatego proszę wszystkich Państwa, moich poprzedników ministrów rolnictwa, komisarza Janusza Wojciechowskiego: nie musicie pomagać Telusowi i rządowi PiS, ale są sprawy ponad naszymi poglądami politycznymi i to są sprawy polskiego rolnictwa – apelował szef MRiRW
Byli szefowie resortu rolnictwa, m. in. wspomniany już Jan Krzysztof Ardanowski, Artur Balazs, Marek Sawicki, Roman Jagieliński i Gabriel Janowski debatowali nad genezą kryzysu zbożowego i działaniach koniecznych do podjęcia przez Komisję Europejską, polski rząd i organizacje rolnicze.


 

Jeszcze w trakcie Kongresu je jego uczestnikami połączył się unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który wskazywał, że w Brukseli toczy się teraz wiele ważnych rozmów w zakresie udzielenia pomocy Państwom graniczącym z Ukrainą. Do zamknięcia tego wydania rozmowy nie zostały sfinalizowane, ale wiemy tyle, że KE rozważa czasowy zakaz importu z Ukrainy pszenicy, rzepaku, słonecznika i kukurydzy.

Także w trakcie warszawskich obrad w ramach Kongresu pojawiły się rządowe projekty rozporządzenia dotyczących dopłat do pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta, pszenżyta, kukurydzy, rzepaku i rzepiku, które zostały sprzedane między 15 kwietnia a 30 czerwca br. W związku z tym zmienione będzie także wcześniejsze rozporządzeni umożliwiające dopłaty do zbóż ogłoszone jeszcze przez wicepremiera Henryka Kowalczyka. Pojawił się także projekt rozporządzenia w sprawie nowej puli dopłat do nawozu, która ma być udzielana do nawozów zakupionych między 16 maja 2022 a 31 marca 2023 roku. Niestety, pula pomocy i stawki nie są jeszcze znane. Wymaga to dalszych uzgodnień polskiego rządu z KE.

Podczas Kongresu Polska Wieś XXI toczyło się wiele debat panelowych, w których uczestniczyła także nasza redakcja, sprawująca patronat medialny nad tym wydarzeniem. Redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek moderował debatę dotyczącą problemów i wyzwań współczesnego rolnictwa w obrębie właściwego gospodarowania glebą i wodą, w której brali udział przedstawiciele świata nauki, eksperci branżowi oraz politycy. 


Z kolei redaktor naczelny portalu topagrar.pl Bartłomiej Czekała prowadził dyskusję dotyczącą perspektyw rozwoju sytuacji na rynkach rolnych w ocenie producentów rolnych i organizacji branżowych, których uczestnikami byli rolnicy, branżowcy i politycy.

OBEJRZYJ PONIŻEJ WYWIADY NAGRANE PODCZAS KONGRESU!

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)