Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Nie tylko sytuacja w Ukrainie wpłynie na polski rynek zbóż. Adam Koc, prezes Młyny Szczepanki Sp. z o.o.

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Jednym z naszych gości i prelegentów był Adam Koc, prezes firmy Młyny Szczepanki Sp. z o.o.

Bartłomiej Czekała29 czerwca 2022, 20:12

W rozmowie z Bartłomiejem Czekałą, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił on o swojej ocenie aktualnej sytuacji rynkowej, możliwych scenariuszach na najbliższe miesiące i o tym jak branża młynarska walczyła o surowiec w kończącym się sezonie.

- Z mojego punktu widzenia był to bardzo dziwny i specyficzny rok. Od samego początku sezonu, od żniw, borykaliśmy się z niską podażą. Nie było jej i trudno było pozyskać surowiec do przetwórstwa i cały czas do marca/kwietnia jego zakup był taki szarpany, było poszukiwanie. Stąd wziął się niski wolumen eksportu pszenicy z Polski, bo my przetwórcy nie mogliśmy pozwolić by ta ilość pszenicy na rynku była eksportowana. Stąd tez pilnowaliśmy reżimu finansowego i na to nie pozwalaliśmy. Tak bym podsumował ten rok. Oczywiście rok pełen turbulencji, raz covid-19, raz interwencja zbrojna Rosji w Ukrainie. To wszystko miało ogromny wypływ na to jak zachowywał się rynek i wyglądał branża młynarska - mówił Adam Koc.

Jak dodał, przebieg wegetacji zbóż na polach pozwala szacować tegoroczne ich plony na nieco niższe niż przed rokiem, ale ziarno powinno być raczej bardzo dobrej jakości, co dla branży młynarskiej jest dobrą informacją. Powinna na to wpłynąć rzadsza obsada roślin, dzięki czemu potencjał azotowy w glebie będzie przez zboża wykorzystany.

- W tej chwili zapas, który mamy zabezpiecza nam produkcję do żniw i raczej nie przewidujemy większych zakupów oraz poszukiwania surowca. Natomiast w okresie żniw będziemy się starali każdego klienta, który się do nas zgłosi obsłużyć i ten surowiec - o ile będzie nam odpowiadał jakościowo, czyli spełniał podstawowe ramy dla zbóż konsumpcyjnych - w każdej ilości będziemy w stanie odebrać - zapewnia prezes Młyny Szczepanki Sp. z o.o.

Obejrzyj całą rozmowę!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)