Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Optymistyczne prognozy zbiorów argentyńskiej pszenicy, mimo suszy

Obrazek

W nowym sezonie Argentyna spodziewa się imponującego wzrostu zbiorów pszenicy, który ma wynieść 45% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wg Buenos Aires Grains Exchange szacowany zbiór pszenicy wyniesie 18 milionów ton.

Maryia Khamiuk28 maja 2023, 11:15

Wzrost jest wynikiem niezwykłego postępu po ubiegłorocznej suszy, która doprowadziła do spadku zbiorów o 10 milionów ton. Pomimo optymistycznych prognoz, prezes Giełdy Zbóż, José Martins, podkreśla, że kampania żniwna rozpocznie się z większą dozą niepewności niż pewności.

Zbiory pszenicy w Argentynie przewiduje się na wyższym poziomie w nadchodzącym sezonie żniwnym. Buenos Aires Grains Exchange szacuje, że zbiory argentyńskiej pszenicy na sezon 2023/24 będą o 45% większe niż w ubiegłym roku, osiągając 18 milionów ton. To optymistyczne prognozy dla tamtejszego sektora rolnego, który stanowi kluczową gałąź gospodarki kraju. 

Jednakże, mimo tych pozytywnych prognoz, prezes Giełdy Zbóż, José Martins, wyraża obawy dotyczące nadchodzącej kampanii. W swoich wypowiedziach podkreśla potrzebę zapewnienia przewidywalności inwestycji, generowania dewiz i tworzenia miejsc pracy na poziomie krajowym. Martins apeluje do tamtejszych polityków o wsparcie rolnictwa poprzez stworzenie klarownych i stabilnych zasad.

Polityczne wsparcie rolnictwa w Argentynie

W trakcie seminarium dotyczącego perspektyw rolnictwa, "Agrotendencias 2023", José Martins podkreślił konieczność skupienia się na przyszłym kontekście polityczno-gospodarczym kraju, zamiast jedynie polegania na typowych ryzykach rolnictwa: zmieniających się warunkach pogodowych czy cenach. Zwraca uwagę na rolę łańcucha rolno-przemysłowego i konieczność wsparcia sektora rolnego, który doświadczył strat w związku z pandemią, jednak nie otrzymał takiego samego politycznego wsparcia jak inne sektory.

Martins przypomina o planie polityki przemysłowej na najbliższe 10 lat, który ma na celu rozwój makroekonomii i tworzenie miejsc pracy, i apeluje o jego kontynuację i ulepszanie.

Mimo że prognozowany wzrost jest niższy niż szacunki USDA, które wynoszą 19,5 miliona ton, to stanowi on jednak optymistyczną wiadomość dla argentyńskich rolników. Wzrost zbiorów pszenicy może przynieść korzyści gospodarce Argentyny, zwiększając podaż na rynkach krajowych i międzynarodowych.

Argentyńscy rolnicy w obliczu suszy i wzrostu zbiorów pszenicy

Susza nadal pozostaje wyzwaniem dla rolników, ale istnieje nadzieja, że przewidywany wzrost zbiorów pomoże złagodzić skutki trudnych warunków pogodowych. Obecnie rolnicy podejmują różne środki, takie jak inwestowanie w bardziej wydajne systemy nawadniania, aby zminimalizować ryzyko strat związanych z suszą.

Wzrost zbiorów pszenicy w Argentynie ma kluczowe znaczenie dla kraju, który jest jednym z czołowych producentów i eksporterów pszenicy na świecie. Optymistyczne prognozy stanowią dobry sygnał dla sektora rolnego, a rolnicy oczekują, że lepsze zbiory przyczynią się do poprawy sytuacji gospodarczej w przyszłości.

Mimo prognoz na wzrost zbiorów pszenicy, nadal istnieje potrzeba monitorowania sytuacji pogodowej i wprowadzania odpowiednich środków, aby zapewnić stabilność produkcji rolnej. Argentyńscy rolnicy będą musieli podejmować odpowiednie działania w celu zwiększenia odporności rolnictwa na zmieniające się warunki pogodowe.

Mkh na podst. RFD TV, ámbito.com
Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)