Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Rolnicy czekają na wzrosty cen zbóż

Obrazek

Gospodarstwa rolne są zajęte pracami polowymi, a proponowane w skupie niskie ceny nie skłaniają do sprzedaży ziarna.

dr Juliusz Urban19 września 2019, 13:55

Młynarze też nie bardzo wiedzą co robić. Mała podaż z jednej strony, z drugiej duża presja marketów, które słyszą informacje o rekordowych zbiorach na świecie, na obniżanie cen mąki. Prawdziwi młynarze współpracujący z lokalnymi producentami rolnymi od lat, nie są jednak mentalnie przygotowani na dalsze obniżanie już i tak niskich cen.

Pszenica konsumpcyjna jest kupowana w małych ilościach i na bieżąco w cenach 620–650 zł/t.

W pszenicy paszowej problem zaczyna się potęgować, gdyż niskie ceny nie skłaniają hodowców do zakupu pasz pełnoporcjowych i w firmach paszowych zboża nie ubywa. Trudno jest o bieżące wjazdy, pomimo zawartych wcześniej kontraktów.
Pszenica paszowa jest najczęściej kupowana w cenach 600–630zł/t. Czasem jednak pojawiają się oferty nawet poniżej 600 zł/t, ale na te ceny przystają nieliczni.

Do portów pszenica o zawartości białka 12,5% kupowana jest w cenie 690–695 zł/t z dostawą Gdańsk/Gdynia.
Eksporterzy kupują niewielkie ilości pomimo kolejnych ładowanych statków. W tej cenie nie jest łatwo zakupić pszenicę z bardziej odległych terenów naszego kraju. Transport jest wtedy zbyt kosztowny. Truckerzy narzekają na brak zajęcia. Ale jest to nie tylko problem Polski i  branży transportowej. Obecnie agencje donoszą, że eksport rosyjski jest tak przyhamowany, że po Morzu Azowskim pływają puste statki, poszukujące ładunku i są one przemieszczane przez armatorów w region Morza Czarnego. 

Pszenżyto jest już tak tanie, że obniżki cen są nieznaczne i spowodowane głównie mniejszą liczbą kupujących. W tym okresie o obrazie rynku decydują firmy paszowe. Jednak one obecnie kierują swe zainteresowanie na kukurydzę. Dlatego zakupy pszenżyta dokonywane są na bieżąco w celu uzupełnienia potrzeb. Za pszenżyto najczęściej płaci się  540–580 zł/t. 

Ceny jęczmienia są najbardziej stabilne, bowiem wciąż rośnie jego zużycie w chodowli trzody chlewnej, która wreszcie odzyskała oddech i stała się opłacalną. Gospodarstwa posiadające jęczmień nie chcą go sprzedawać po takich samych cenach, jak w żniwa. Wydaje się, że jęczmień może znaleźć odbicie cenowe najszybciej ze wszystkich zbóż. Aktualnie jest on kupowany w cenach 580–600 zł/t.

Stabilny cenowo jest także owies, którego w dobrej jakości jest na rynku najmniej.
Ceny kształtują się na  poziomie:  535–560 zł/t owsa. 

Więcej jest ofert na kukurydzę mokrą. Pierwsze cenniki są z poziomami 380–450 zł/t za 30% wilgotności. 
Potrącenia i dopłaty są w cennikach bardzo różne. Najczęściej symetryczne +/– 10 zł/t/%. Ale funkcjonują także zdecydowanie niższe dopłaty +6 zł/t/% i wyższe potrącenia –12 zł/t/%. Kukurydza wygląda w kraju rozmaicie i trudno jest jeszcze dziś o właściwą prognozę zbiorów. Czy będzie to ponad 4 mln, jak prognozowano jeszcze parę miesięcy temu? Czy, jak twierdzą handlowcy z Wielkopolski bliżej będzie 3,5 mln ton? Pierwsze dostawy kukurydzy mokrej na południu kraju pokazują wilgotności 28-33%, a plony 7-8 ton. W Lubuskiem i na Wielkopolsce są obawy o jeszcze niższe plony po rozliczeniu na sucho. Na wschodzie i północy kraju kukurydza jest dużo ładniejsza, ale tam na żniwa przyjdzie jeszcze poczekać. Pierwsze próby koszenia pokazały 40% na wilgotnościomierzach.
Wszystkie ceny skupu zobaczysz tutaj

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban Fot. Claas PolskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)