Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Rolniczy temat odc.1. Pszenica będzie po 1000 czy po 1500 zł?

Ceny zbóż i rzepaku na światowych giełdach to w ostatnich dniach i tygodniach prawdziwy rollercoaster. Rolnicy muszą mieć tak samo jak maklerzy giełdowi stalowe nerwy. Czy lepiej sprzedać taniejącą pszenicę i rzepak już teraz, a może jeszcze poczekać bo ceny znów zbliżą się do rekordów?

Bartłomiej Czekała4 lutego 2022, 22:31

Do nowego programu internetowego "Rolniczy temat" zaprosiłem gościa – dra Juliusza Urbana, eksperta ds. rynków rolnych top agrar Polska, który mówił o aktualnej sytuacji na krajowym i światowym rynko zbóż oraz rzepaku.

W jego ocenie istnieją dwa główne czynniki, które rzutują obecnie na ceny pszenicy i rzepaku na giełdach. Pierwszym z nich jest cały czas realne widmo konfliktu zbrojnego na Ukrainie, które nie tylko może zdestabilizować eksport z Ukrainy i Rosji, lecz nawet go sparaliżować, przynajmniej drogą czarnomorską.  Z drugiej strony rozpoczął się luty, który zawsze powoduje rosnącą chęć producentów rzepaku do zawierania kontraktów na nowe zbiory. Trwa więc cenowa próba sił.

A co z pszenicą, której cena obecnie w kraju oscyluje wokół 1250 zł netto? Czy trendy rynkowe będą ją spychać w kierunku 1000 zł, czy może realny jest rekord na poziomie 1500 zł netto/t?

Zachęcam do obejrzenia rozmowy z ekspertem!

Więcej informacji rynkowych na topagrar.pl/notowania oraz w lutowym numerze top agrar Polska.

Zapisz się na newsletter rynkowy!

Nie znasz jeszcze magazynu top agrar Polska? Zamów bezpłatny egzemplarz na próbę!  Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)