Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Rosja ograniczy eksport zboża?

Obrazek

Prognoza rosyjskiego resortu rolnictwa jeszcze niedawno mówiła o produkcji 130 mln ton zbóż na koniec 2022 r., jednak faktyczne plony w trakcie żniw są zauważalnie mniejsze niż rok wcześniej, a zbiór komplikuje pogoda. Czy Rosja ograniczy eksport zbóż?

Dorota Kolasińska8 sierpnia 2022, 15:31

Dmitrij Patruszew na podstawie prognozy zbiorów zbóż w Federacji Rosyjskiej, mówiącej o 130 mln ton stwierdził, że będzie to jeden z najlepszych wyników w historii kraju. Jednak sytuacja nieco się zmieniła na polach. Okazuje się, że ten rok nie był łaskawy do tamtejszych rolników. Wiosna była w wielu regionach chłodna, ponadto zbiór rozpoczęto później niż zwykle. Obecnie żniwa komplikuje deszcz, wilgotność ziarna i wiatr. Dlatego zbóż zebrano dopiero 25% obsianej powierzchni co oznacza około 55 mln ton zboża. Wydajność z ha jest oceniana jako dobra, jednak w związku z utrudnieniami pojawiły się wątpliwości dotyczące poprzedniej prognozy oraz możliwości eksportowych.

Rosyjski minister rolnictwa w Baszkirii 5 sierpnia skomentował sytuację oceniając zwiększające się ryzyko dotyczące niższych plonów.

- Łącznie wszystko to stwarza ryzyko w zakresie osiągnięcia zbiorów zbóż w wysokości 130 milionów ton. Oczywiście w pełni zapewnimy nasz rynek, nie będzie z tym problemów. Jeśli jednak planowane wielkości nie zostaną osiągnięte, będziemy musieli zrewidować nasze plany eksportowe 50 mln ton, a to może mieć negatywny wpływ na światowy rynek zbóż – wyjaśnił Dmitrij Patruszew. Według niego obecnie światowy rynek rozwija się w trudnej sytuacji dotyczącej produkcji żywności, zwłaszcza w związku z pszenicą. Warto byłoby również wspomnieć o trwającej wojnie w Ukrainie i utrudnionym eksporcie zbóż i rzepaku. 

W ramach porozumienia zawartego przez Rosję, Ukrainę, Turcję oraz USA Morze Czarne opuściło już w sumie 8 statków wypełnionych zbożem lub kukurydzą. Jednak to nadal mało, zważając na to, że nadal w oblężonym kraju tkwi 20 mln ton zbóż.

Oprac. dkol na podst. money.pl/ufatime.ru/dairynews.today/
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)