Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Rosja walczy o chiński rynek pszenicy. Pojawiły się komplikacje utrudniające handel

Obrazek

Pomimo znacznego wzrostu importu pszenicy przez Chiny, Rosja – największy eksporter tej uprawy – walczy o zdobycie udziału w dynamicznie rosnącym chińskim rynku. Podczas gdy ogólne zakupy Chin z Rosji gwałtownie wzrosły, szczególnie w przypadku energii i aluminium, handel pszenicą jest wyjątkiem.

 

Maryia Khamiuk3 czerwca 2023, 12:14

Rosnący popyt na pszenicę w Chinach sprawił, że kraj ten stał się głównym nabywcą tego rodzaju zboża w bieżącym sezonie. Jednak udział Rosji, największego dostawcy zbóż, na chińskim rynku jest prawie niezauważalny w stosunku do innych. Pomimo zeszłorocznych zapowiedzi Pekinu o „otwarciu się” na import pszenicy z całej Rosji, szereg wyzwań utrudniło relacje handlowe między tymi dwoma krajami, m.in. przepisy fitosanitarne oraz trudności logistyczne. Wg ministra rolnictwa Rosji te trudności będą omówione podczas forum gospodarczego w Chinach.

Znaczny wzrost importu pszenicy przez Chiny podkreśla rosnące zapotrzebowanie kraju na te zboża. Tylko w pierwszych 4 miesiącach roku całkowity import pszenicy do Chin wzrósł o ponad 60%, osiągając około 6 milionów ton. Jednak wkład Rosji w ten wzrost pozostał minimalny, dostarczając jedynie 30 tysięcy ton. Ta różnica uwypukla problemy, z którymi spotyka się Rosja w zagospodarowaniu rynku pszenicy w Chinach. Podczas gdy zakupy Pekinu w Rosji w sektorach energetycznym i aluminium gwałtownie rosną, pszenica pozostaje straconą szansą w obliczu zachodnich sankcji.

Przepisy fitosanitarne nie pozwalają zwiększyć importu rosyjskiej pszenicy

Przepisy fitosanitarne i ich ścisłe wykonanie są wymieniane jako jedna z głównych przeszkód utrudniających dynamiczny handel pszenicą między Chinami a Rosją. Te przepisy koncentrują się na zdrowiu roślin i mają na celu zapobieganie wprowadzania i rozprzestrzeniania się szkodników i chorób. Choć zamiary Chińczyków dotyczące importu ze wszystkich regionów Rosji ogłoszono w zeszłym roku, praktyczne wprowadzenie ich w życie okazało się trudne. Różnice w standardach i protokołach fitosanitarnych między krajami spowodowały opóźnienia i komplikacje, utrudniając potencjał handlu pszenicą.

Logistyka drogą krzyżową

Oprócz przepisów fitosanitarnych, wyzwania logistyczne również przyczyniły się do ograniczonego handlu pszenicą między Chinami a Rosją. Sama odległość między tymi dwoma krajami, w połączeniu z ograniczeniami infrastruktury transportowej, stwarza pewne trudności w dostawach, co powoduje, że są mniej skuteczne i nieopłacalne. Mimo tych przeszkód Rosja dość optymistycznie nastawia się do perspektyw rozszerzenia dostaw pszenicy i mięsa do Chin.

Mkh na podst. Bloomberg
Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)