Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Rynek zbóż: Czy, kiedy i jakie rekompensaty mogą dostać polscy rolnicy z UE?

Obrazek

Ogromne problemy na krajowym rynku zbóż spowodowane są nadmiernym importem ziarna z Ukrainy. W poniedziałek 30 stycznia br. w Brukseli odbędzie się posiedzenie unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa, podczas którego mają zapaść decyzję co do udzielenia pomocy rolnikom w Polsce i innych krajach Europy Środkowo - Wschodniej w związku z kryzysem, który dopadł ich rynki rolne. Udało nam się porozmawiać z komisarzem Januszem Wojciechowskim, który uchylił rąbka tajemnicy odnośnie tego jakich rozwiązań można się spodziewać i kiedy zapadną decyzje.

Karol BujoczekBartłomiej Czekała28 stycznia 2023, 18:00
Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski był gościem IX Forum Sektora Wołowiny w Warszawie. Korzystając z tej okazji redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek zapytał komisarza o to jakie są możliwe scenariusze na jej poprawę sytuacji na krajowym rynku zbóż oraz możliwe terminy decyzji i działania pomocowe dla rolników ze strony Komisji Europejskiej i władz państw członkowskich UE, w tym Polski.

Karol Bujoczek: Co Komisja proponuje, aby odciążyć przyjmowanie na barki polskich rolników dużych ilości ziarna, które płynie do Unii Europejskiej przez nasze granice z Ukrainy?


Janusz Wojciechowski: Ma Pan rację, rzeczywiście spada to na barki polskich rolników w tym sensie, że rzeczywiście import z Ukrainy znacznie wzrósł. W przypadku zbóż do Polski trafiło ponad 2 miliony ton, głównie kukurydzy, ale też pszenicy. I to jest ilość, która wywołuje negatywne skutki właśnie z tego powodu, że to zostaje w Polsce i nie zostało przetransportowane do innych krajów. To jest sprawa, której nie można rozwiązać podpisem czy decyzją jednego komisarza. Na zmiany importowe musi się zgodzić cała Unia Europejska - 27 państw członkowskich. Będziemy o tym dyskutować 30 stycznia br. na posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa. Tam wysłucham głosu państw członkowskich, bo ta debata odbywa się na wniosek Polski, na wniosek pana wicepremiera Kowalczyka. Przedstawimy możliwość różnych działań, jakie są możliwe do podjęcia.

Karol Bujoczek: Rolnicy będą mogli liczyć na rekompensaty?

Janusz Wojciechowski:  Ja Jestem otwarty na to już w tej chwili. Ja mogę powiedzieć, że jeśli rząd Polski przedstawi koncepcję rekompensat dla rolników, czy to w formie pomocy publicznej krajowej, czy w formie użycia rezerwy kryzysowej. Jest taka możliwość, ale na to się też muszą zgodzić wszystkie państwa członkowskie. Myślę, że taką zgodę dałoby się uzyskać. Tylko problem polega na zidentyfikowaniu tych rolników i tych gospodarstw, które rzeczywiście straciły na tym, że były te trudności eksportowe. i straciły na cenach albo stracili na tym, że w ogóle nie mogą sprzedać swojego zboża.

Karol Bujoczek: Rynek oczekuje oczywiście jakiegoś rozwiązania i szczegółów, jak to będzie realizowane.

Janusz Wojciechowski: Na pewno nie zostawimy rolników bez pomocy. Tutaj bardzo intensywnie współpracujemy z polskim rządem, z panem wicepremierem Kowalczykiem, żeby to rozwiązać. Przy czym tu rzeczywiście chodzi o te rozwiązania lokalne, bo to nie jest problem całej Unii Europejskiej. Wiele krajów Unii po prostu się cieszy z tego zwiększonego importu. Ostatnie żniwa były trudne, jeśli chodzi o kukurydzę. W Europie o 27 proc. spadły zbiory z powodu suszy. W Polsce takiej suszy nie było i zbiory były bardzo dobre, ale no rzeczywiście widzimy ten problem. Ja to pokazuję, mówię o tym publicznie, ale wszystkim się to podoba. Ci, którzy korzystają na tym imporcie chcieliby, żeby nadal było bez ograniczeń. Ale ja pokazuję dane, że rzeczywiście Polska, po części Węgry, Rumunia, Słowacja i Bułgaria to są te kraje, które odczuwają negatywne skutki tego wysokiego importu i musi być pomoc dla tych rolników. To się rozstrzygnie w dużej mierze na tym spotkaniu unijnych ministrów do spraw rolnictwa, ale dużo też sobie obiecuję po mojej wizycie razem z całą Komisją Europejską w Kijowie na rozmowach z ukraińskim rządem, bo też trzeba będzie usprawnić współpracę, żeby ten tranzyt działał jako tranzyt.

Karol Bujoczek: Otwarcie się na Unię Europejską sprawia, że co przejedzie przez Polską granicę, jest w Unii.

Janusz Wojciechowski: Tak, ale z drugiej strony można jednak ten tranzyt objąć pewnym nadzorem, żeby on rzeczywiście trafiał tam, gdzie powinien trafić, a do tego jest potrzebna dobra współpraca władz polskich czy też innych krajów tranzytowych i władz ukraińskich.

Karol Bujoczek: Kiedy możemy się spodziewać konkretów?

Janusz Wojciechowski: No na pewno na początku lutego już jakaś koncepcja tej pomocy powinna być. Myślę, że pierwszy tydzień lutego po spotkaniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa i  po spotkaniach w Kijowie.

Karol Bujoczek: Bardzo dziękuję Panie Komisarzu.

Janusz Wojciechowski: Dziękuję.Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)