Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Ceny skupu zbóż – rynek może niebawem się ożywić

Obrazek

Drożejąca na giełdach pszenica  ma szansę na dalsze wzrosty cenowe. W kraju ceny zapewne także zaczną iść do góry, ale będzie się to odbywało znacznie wolniej.

dr Juliusz Urban26 września 2019, 15:17
Obecnie realizowane są głównie wcześniej zawarte transakcje sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej. Giełdowe ceny pszenicy lekko się odbijają po spadkach z początku tygodnia. Matif na wczorajszym zamknięciu na grudzień 2019 wynosił 170,75 Euro/t. Dziś giełda otwiera się wzrostami o 1,25 Euro/t. Nieco wyższe, od cen z początku miesiąca ceny na giełdach, przekładają się na wzrosty o 2 Euro cen w portach Morza Azowskiego i Basenu Morza Czarnego.  Powoduje to także powrót Rosji na rynek eksportowy. Mamy informację o wyniku przetargów, ogłoszonych przez Turecką Agencję Zbożową na 250 tys. ton oraz egipską państwową spółkę GASC, w wyniku których zakupiono łącznie 480 tys. ton rosyjskiej pszenicy. Realizacja tych kontraktów rozpocznie się w tym tygodniu. Pszenica  ma szansę na wzrosty cenowe na giełdach w dalszym ciagu, w kraju ceny zapewne także zaczną iść do góry, ale będzie się to odbywało znacznie wolniej.

Pszenica konsumpcyjna jest wciąż kupowana w małych ilościach i na bieżąco w cenach 620–660 zł/t.
W pszenicy paszowej ceny są podobne do zeszłotygodniowych, klienci, którzy nie mając bieżących wjazdów do wytwórni pasz, kupują na własne magazyny lekko obniżyli ceny. Pszenica paszowa jest kupowana w cenach 590–630zł/t.

Do portów pszenica o zawartości białka 12,5% jest w nieco wyższej cenie 700–705 zł/t z dostawą Gdańsk/Gdynia.
Eksporterzy w ślad za wzrostem cen na giełdach i osłabiającą się złotówką podnieśli nieco ceny. Pszenica polska zaczyna być atrakcyjna dla importerów z Afryki Północnej, którzy przeprowadzają kolejne przetargi. Wrzesień zamknie się w eksporcie ilością ponad 200 tys. ton, na podobne ilości można liczyć także w październiku. Już za chwilę rozpocznie się załadunek 60-tysięcznika w Gdyni, potem wypłynie statek zabierający 25 tys. ton pszenicy 14-stki na Kubę i kolejny panamax (60 tys. ton) z pszenicą do Arabii Saudyjskiej.

Pszenżyto leciutko odbiło jednak transakcji jest mało. Zakupy dokonywane są na bieżąco w celu uzupełnienia potrzeb. Za pszenżyto najczęściej płaci się  540–580 zł/t. Są jednak firmy paszowe płacące 600 zł/t.

Żyto nieznacznie drożeje, zwłaszcza na zachodniej ścianie kraju. 2–3 eurowe wzrosty cen w Niemczech nie zawsze przekładają się na podwyżki u rolnika na podwórku, gdyż podrożał właśnie transport do naszych zachodnich sąsiadów. 
Za tonę żyta konsumpcyjnego płaci się najczęściej 510–540 zł/t, ale czasem można otrzymać i wyższą cenę od poszukującego dobrego żyta eksportera.

Ceny jęczmienia są stabilne, nie ma jednak jeszcze tak wyczekiwanego  trendu wzrostowego. Niemniej jednak chcąc sprzedać jęczmień nie trzeba się martwić o zbyt, co często zdarza się obecnie z innymi zbożami.  Wydaje się, że niebawem ceny zaczną rosnąć. Aktualnie jęczmień paszowy jest kupowany w cenach 580–600 zł/t.

Owies od paru tygodni utrzymuje cenę. Ceny zakupu są na  poziomie:  535–560 zł/t owsa. 

Zaczyna się już powszechny skup kukurydzy mokrej. Wystawiane są cenniki z poziomami 380–440 zł/t za 30% wilgotności.  
Najlepiej płacą firmy biopaliwowe, które do wyrobu spirytusu używają mokrego surowca. Tu kalkulacja wygląda inaczej niż w firmach ponoszących koszty wysuszenia i doprowadzenia do standardu handlowego suchego ziarna. Biopaliwowcy płacą 440 zł za kukurydze mokrą. Często pakują ją w rękawy i przechowują do wiosny.  Najniższe ceny są na Podlasiu i Lubelszczyźnie tu często realizowane są transakcje w cenach nawet 350 zł/t mokrej kukurydzy, a na sucho jest ona kupowana zdecydowanie poniżej 600 zł/t. Wyraźnie odciska się tu piętno oferty ukraińskiej kukurydzy na granicy i spodziewanej dużej podaży ziarna krajowego.
Pierwsza zbierana kukurydza jest jednak bardzo mokra, często ziarno przekracza wilgotność 30%. Co ciekawe z Polski wypływają pierwsze małe 1,5-3 tys. ton statki na naszą kukurydzą. Kukurydza sucha kupowana do portów jest wyceniana na poziomach 640-650 zł/t. W kraju, wraz ze startem żniw ceny suchej kukurydzy pospadały i kształtują się najczęściej na poziomie 580–630 zł/t. Wyższe ceny płacą wytwórcy pasz, którzy nie mają suszarni i nie kupują kukurydzy do suszenia.
Zobacz wszystkie ceny zbóż w punktach skupu.

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban      Fot. BromberekPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)