Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Tranzyt zboża z Ukrainy: Czy Europie Zachodniej też grożą zakłócenia na rynkach rolnych?

Obrazek

Komisja Europejska potwierdziła zakaz importu czterech ukraińskich produktów rolnych do państw Europy Wschodniej: Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier. Jednak tranzyt przez te kraje pozostaje możliwy. Czy to oznacza, że więcej zboża trafi do Niemiec?

Konstantin Kockerols4 maja 2023, 11:06
Komisja Europejska ograniczyła import pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika z Ukrainy do kilku wschodnich krajów członkowskich UE. Nadal możliwy jest tranzyt dotkniętych produktów rolnych przez Polskę, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Słowację do innych państw członkowskich UE lub krajów trzecich. KE potwierdziła ten fakt we wtorek wieczorem specjalnym komunikatem prasowym.

Wstrzymanie importu z Ukrainy do 5 czerwca br.

Ograniczenie obowiązuje od wtorku 2 maja i potrwa co najmniej do 5 czerwca 2023 r. Według oświadczenia zawartego w komunikacie, Komisja Europejska jest gotowa „przywrócić środki zapobiegawcze 5 czerwca 2023 r., o ile utrzyma się wyjątkowa sytuacja.
KE stwierdza w nim, że: „w tym okresie nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzące z Ukrainy mogą być nadal importowane do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej i zostaną dopuszczone do swobodnego obrotu, z wyjątkiem pięciu państw członkowskich na granicach zewnętrznych: Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier"

Czy zboże z Ukrainy trafia teraz do Europy Zachodniej?

Dla przewodniczącego Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim Norberta Linsa (CDU) ta informacja jest szczególnie wstrząsająca. Mówi on wprost o „fałszywym rozwiązaniu”. Lins obawia się, że problem zostanie tylko „przesunięty dalej w UE”.

- Komisja Europejska musi wreszcie rozważyć, jak przenieść korytarze solidarnościowe (ułatwione trasy eksportu ukraińskiego zboża - przyp. red.) na wyższy poziom - apeluje Lins.
Szef Komisji Rolnictwa w PE zwrócił się już w piątek do czterech komisarzy UE z żądaniami:
  • Dokładnej analiza tego, gdzie tak naprawdę trafia ukraińskie ziarno,
  • Lepszego rozwinięcia przepływów logistycznych zapewniających funkcjonowanie korytarzy solidarności ustanowionych przez UE,
  • Programu skupu zboża Komisji Europejskiej dla Światowego Programu Żywnościowego (WFP),
  • stosowania bardziej drastycznych i nadzwyczajnych środków przez KE.

Nigdy więcej działania w pojedynkę

Równolegle do porozumienia z Komisją Europejską Bułgaria, Polska, Słowacja i Węgry zobowiązały się, że nie będą już działać same w zakresie decyzji o zakazie importu. Ich jednostronne środki zapobiegawcze dotyczące pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika z Ukrainy zostaną zniesione - wyjaśnia KE.

Z Brukseli
Konstantin Kockerols
specjalny korespondent top agrar Polska


Picture of the author
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)