Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Ukraina: Słaby popyt na pszenicę wymusza spadki cen

Napięta sytuacja na granicy Ukrainy i Rosji, bezpośrednio wpływa na ceny zbóż na Ukrainie. Jak zatem wygląda teraz tamtejszy rynek i co tam się dzieje?

20 lutego 2022, 16:34

Od 17 lutego ceny na ukraińską pszenicę II i III klasy na podstawie CPT (Carriage Paid To) portów głębinowych spadły o 2 dolary za tonę w porównaniu ze wtorkiem 15 lutego, czyli z 290 USD do 288 USD - informują o analitycy firmy GR Agro.

Egipska Państwowa Agencja Zamówień Żywności (GASC) kupiła na ostatnim przetargu 180 tys. ton pszenicy z Rumunii, mimo dużej liczby ofert z Ukrainy i Rosji. Ukraina wykazała najniższą cenę na bazie FOB (Free on Board) – 315,30 USD/tona, ale przegrała z Rumunią, która zaoferowała najniższą cenę na podstawie C&F (Cost and Freight) – 338,55 USD/tonę.

Z kolei kontrakty terminowe na pszenicę CBOT (Chicago Board of Trade) wzrosły 17 lutego w wyniku napięć między Rosją i Zachodem ze względu na Ukrainę oraz obawy o dostawy zbóż przez Morze Czarne.

Co wpływa na cenę?

Według prognoz ekspertów popyt importerów oraz wszelkie zmiany w konflikcie geopolitycznym mogą wpłynąć na ceny. Presję mogą wywierać informacje o wzroście prognozy produkcji pszenicy w Rosji w 2022 roku, a także ewentualne rewizje formuły kalkulacji cła eksportowego.

Na rynku eksportowym pszenicy paszowej ceny popytu w oparciu o porty głębokowodne CPT spadły o 2 USD na tle cen na sąsiednich rynkach. Dalsze ceny będą zależeć od sąsiednich rynków i poziomu popytu.

Od 17 lutego ceny kukurydzy paszowej w portach czarnomorskich spadły o 2 USD – do 274 USD/tonę.

Eksperci uważają, że duża liczba ofert ukraińskiej kukurydzy w połączeniu z niską aktywnością handlową, a także ewentualna poprawa warunków pogodowych w Ameryce Południowej mogą wywierać presję na obniżanie cen.

Jęczmień trzyma cenę

Ceny jęczmienia paszowy utrzymały się na poziomie z wtorku 15 lutego – 273 USD/tonę. Według tempa eksportu Ukrainie pozostaje umieścić na rynku tylko 418 tys. ton jęczmienia z 6 milionów ton zgodnie z prognozą USDA.

Wg prognoz ekspertów ograniczona podaż i przetarg tureckiego TMO na 335 tysięcy ton jęczmienia, który odbędzie się 22 lutego (z dostawą 1-31 marca) może sprzyjać wzrostom cen.

Oprac. Maryia Khamiuk

 Fot. pixabayWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)