Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Umowa zbożowa została przedłużona o 120 dni. Zboże z Ukrainy będzie dalej płynąć w świat

Obrazek

Porozumienie w sprawie umowy zbożowej pomiędzy Ukrainą a Turcją i ONZ oraz ONZ, Turcją a Rosją zostało przedłużone. Zdaniem Ukrainy o 120 dni, natomiast według Rosji – tylko na 60 dni. Według nieoficjalnych informacji podczas negocjacji ONZ prawdopodobnie zgodziło się na warunki Rosji.

Maryia Khamiuk18 marca 2023, 19:12

Jak poinformował na Twitterze wiceminister ds. odbudowy Ukrainy, minister rozwoju społeczności lokalnych i infrastruktury Ołeksandr Kubrakow, umowa zbożowa została przedłużona o kolejne 4 miesiące. Ukraiński minister podziękował zarówno sekretarzowi generalnemu ONZ i prezydentowi Turcji oraz innym krajom partnerskim za pomoc przy negocjacjach.

Drogą morską z Ukrainy wyeksportowano 25 mln ton zbóż

- Ta informacja oznacza, że Ukraina kontynuuje eksport swoich produktów rolnych przez trzy porty morskie. W szczególności od 1 sierpnia do dzisiaj wysłaliśmy 25 mln ton na potrzeby świata – poinformował minister.

Ołeksandr Kubrakow dodał również, że pierwszym głównym wyzwaniem dla jego kraju jest przyspieszenie kontroli statków w Turcji, co pozwoliłoby światu uzyskać jeszcze więcej ukraińskich produktów rolnych. Drugim są trwające prace nad przyspieszeniem inicjatywy uruchomienia portów z wyzwolonego obwodu mikołajowskiego

- Ukraina była i pozostaje mocno osadzona w światowej gospodarce i na światowych rynkach. Możliwość większego eksportu pozwoli na usunięcie zagrożeń inflacyjnych, a co za tym idzie, napięć społecznych w wielu krajach świata – podsumował.


Umowa zbożowa została przedłużona, ale są rozbieżności...

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, strona ukraińska poinformowała o przedłużeniu umowy zbożowej na 120 dni. Natomiast rosyjskie media, powołując się na słowa rzeczniczki MSZ Rosji, twierdzą, że Rosja zgodziła się przedłużyć umowę tylko na 60 dni.

- Widzimy doniesienia stron, że umowa została przedłuzona o 120 dni. Wielokrotnie oświadczaliśmy – zarówno MSZ, jak i przedstawiciele Rosji przy ONZ – że strona rosyjska (…) przedłuża umowę o 60 dni – cytuje wypowiedź Mariji Zachariwej agencja RIA Novosti

Rzeczniczka dodała, że wszystkie strony zostały powiadomione nie tylko ustnie, ale i pisemnie o żądaniach Rosji dot. przedłużenia inicjatywy tylko o 60 dni. Informował o tym także rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko jeszcze 14 marca br

Jak donosi Kommersant, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ 17 marca, Vasily Nebenzya, stały przedstawiciel Rosji, stwierdził, że Zachód powinien usunąć wszelkie ograniczenia dot. rosyjskiego eksportu rolnego w ciągu tych 60 dni, zanim Rosja zgodzi się przedłużyć umowę zbożową na okres 120 dni.

Co dalej z eksportem zbóż z Ukrainy?

Przypomnijmy, że umowa na eksport żywności z Ukrainy została zawarte po raz pierwszy 22 lipca 2022 roku w Stambule, która reguluje procedurę eksportu zboża z trzech ukraińskich portów. Jednocześnie w tymże okresie zostało podpisane także drugie memorandum pomiędzy ONZ a Rosją, które implikuje zobowiązania światowej organizacji do zniesienia ograniczeń w eksporcie rosyjskich nawozów i produkcji rolnej na rynki światowe. Rosja już niejednokrotnie zgłaszała nieprzestrzeganie tej części porozumień przez Organizację Narodów Zjednoczonych i wskazywała to jako jedną z przyczyn, dlaczego może nie przedłużyć inicjatywy zbożowej.

ONZ w swoim oświadczeniu opublikowanym w sobotę informującym o przedłużeniu umowy czarnomorskiej podkreśliło zarówno znaczenie inicjatywy zbożowej (Black Sea Grain Initiative), jak i porozumienia w sprawie eksportu rosyjskiej żywności i nawozów dla zapewnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza dla krajów rozwijających się. Wg danych organizacji międzynarodowej obecnie nad tym pracują sekretarz generalny Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju Rebeka Grynspan oraz jej zespół, a także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

oprac. Mkh na podst. Ołeksandr Kubrakow/Facebook, United Nations, RIA Novosti, KommersnatPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)