Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Uzasadnione wyczekiwanie na wzrosty cen zbóż

Obrazek

Rynek zbóż jest w stanie wyczekiwania na wzrosty cen. Oferta przetwórców jest nieatrakcyjna dla rolników, którzy zmagazynowali ziarno.

dr Juliusz Urban10 października 2019, 14:32

Są już pierwsze oznaki leniwego budzenia się rynku. Średnie ceny skupu pszenicy odwróciły trend spadkowy i zaczynają bardzo nieznacznie rosnąć. Oznacza to zapewne wzrost cen na pszenicę na krajowym rynku w dość krótkim czasie. Jednakże obecnie wiele punktów skupu ma pozamykane bramy. Magazyny firm skupowych zostały zapełnione w żniwa zbożem kupowanym po wyższych cenach i teraz trudno jest sprzedać ziarno w opłacalnej relacji. Duże przemysłowe młyny informują, że mają zboże kupione do końca roku i albo nie kupują wcale, albo kupują pszenicę w cenach 650-660 zł/t. Warto zauważyć jednak, że ceny pszenicy na giełdach są w tej chwili najwyższe od początku sierpnia. Dziś cena pszenicy na Matifie kształtuje się na poziomie 178 euro/t w kontraktach na grudzień. Eksport staje się coraz bardziej opłacalny i polska pszenica może konkurować z ukraińską, rosyjską czy francuską.

Od początku sezonu eksport pszenicy z Rosji wyniósł 12,1 mln ton i jest to kilkanaście procent mniej niż w roku ubiegłym. Przez długi czas Rosjanie nie chcieli akceptować tak niskich cen na rynku, dopiero ostatnie podwyżki giełdowe ożywiły handel.

Stale rosną natomiast prognozy eksportu zbóż z Ukrainy. W bieżącym sezonie eksport pszenicy przewidywany jest na poziomie 19,3 mln ton, z czego 9,2 miliona ton pszenicy już wyjechało 

Docierają do nas informacje o wynikach kolejnych przetargów. Egipska agencja GASC poinformowała o zakupie 295 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej z dostawą na drugą dekadę listopada. Kupiła na nim 180 tys. ton rosyjskiego i 115 tys. ton ukraińskiego ziarna w cenach 202–206 $/t na FOB-ie w porcie załadunku, co daje relację w przeliczeniu 792-808 zł/t. W ramach poprzedniego przetargu rozstrzygniętego w minionym tygodniu, GASC zakupiła 60 tys. ton francuskiego ziarna w cenie 199 $/t, FOB (780 zł/t) 

Przy lepszych relacjach cenowych uaktywnił się Polski eksport pszenicy. Od początku sezonu wyniósł on 322 tys. ton, z czego 215 tys. ton wypłynęło we wrześniu. W związku zwiększającym się eksportem w Polsce oraz wyższymi cenami w porcie, wyczekiwanie na wzrosty cen w kraju wydaje się w pełni uzasadnione.

Choć pszenica konsumpcyjna jest wciąż kupowana w cenach 620–670 zł/t, to jednak ci, którzy kupić i tak nie chcą – nie wystawiają cen, a ci którzy rzeczywiście kupują – lekko podnoszą cenniki. 
W  portach pszenicę kupuje się aktualnie w cenie 715 zł na październik i 725 zł/t na listopad.

W pszenicy paszowej odczuwalne jest lekkie ożywienie na północy Polski. 
W całym kraju ceny są jednak  podobne do zeszłotygodniowych. 
Pszenica paszowa jest kupowana w cenach 580–630 zł/t.

Pszenżyto także nieznacznie poszło do góryNajczęstsze ceny mieszczą się w zakresie  540–590 zł/t. 

Jęczmień paszowy jest kupowany w cenach 580–600 zł/t, ale są firmy płacące więcej, bo mają do realizacji wcześniej zawarte kontrakty, a podaż jest niewielka.

Ceny zakupu owsa są na  poziomie:  od 540 do nawet 600 zł/t. 

Żniwa kukurydziane nie mogą się wciąż rozkręcić, bo zbiory przerywają deszcze i ziarno jest zbyt wilgotne. Zaawansowanie zbiorów szacowane jest na poziomie zaledwie 10%. Firmy skupowe i paszowe wciąż czekają na większe dostawy, które mogą nastąpić po spodziewanym weekendowym ociepleniu. Niektórzy nieznacznie podnieśli ceny skupu. Najczęstsze poziomy cenowe są w granicach 380-420 zł/t mokrej kukurydzy. Niestety są także punkty płacące zdecydowanie niżej 350-370 zł/t.
Firmy paszowe  za kukurydzę suchą płacą od 600 do 640 zł/t.
Dalej kupowana jest kukurydza sucha do portów. Z dostawami na X/XII jest wyceniana na poziomach 650-655 zł/t. 
Tutaj zobaczysz wszystkie ceny skupu zbóż

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban    Fot. BromberekPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)