Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Żniwa 2019: Czy podaż pożniwna spowoduje obniżkę cen pszenicy?

Obrazek

Zajęta dotychczas zbiorami Europa wróciła wreszcie na rynek eksportowy.

dr Juliusz Urban6 sierpnia 2019, 13:40

Europejscy handlowcy nie chcą pozostawiać kolejnych przetargów do portów Afryki bez uczestnictwa unijnej pszenicy. Rywalizacja odbywa się pod presją dobrych prognoz zbiorów zbóż w krajach Unii Europejskiej. I choć w pierwszych pięciu tygodniach nowego sezonu, eksport pszenicy miękkiej z krajów unijnych wyniósł niespełna 1 mln ton, co stanowi ponad 30% mniej niż w roku ubiegłym, to jednak podaż unijnej pszenicy zaczyna powodować spadki cen w eksporcie. Rosja także zmniejszyła swój eksport o prawie 20% (IKAR).  Z powodu konkurencji na rynku eksportowym, na początku poprzedniego tygodnia ceny (FOB  porty Morza Czarnego) wzrosły z 193 do 196 USD/t, w kolejnych dniach jednak zanotowały spadek do poziomu 195 USD.  Rosyjskich eksporterów ratują jedynie korzystne przeliczniki, gdyż słabnący rubel powoduje wyższe ceny w kraju.

Z Polski wyeksportowano jedynie 41 tys. ton od początku lipca, a żniwa mają się ku końcowi. Na południu i w centralnej części krajupszenicę zebrano już z 80-90% powierzchni, natomiast na północy zebranych jest ponad połowa zbóż. Najpóźniej wystartowały tradycyjnie Mazury, ale i tam zebrano już ponad 40% areału. Plony w tej części kraju są wysokie, zaczęły pokazywać się rekordy 10 t/ha. Parametry też są dobre. Ponad połowę stanowi pszenica konsumpcyjna, a 30% jest wysokobiałkowej. Większość zbieranych na Warmi i Mazurach pszenic ma też gęstość, stąd brak tam jest zwyczajnej paszówki. Ten tydzień powinien przynieść już praktycznie zakończenie prac żniwnych. Podobnie jak w Rosji, ceny krajowe ratuje słabnąca złotówka. Podczas, gdy jeszcze dziesięć dni temu jedno euro mogliśmy kupić za 4,25 złotych, to dziś kurs wynosi już prawie 4,32 zł/euro.

Tym samym pszenica pomimo spadków na giełdach o 3 euro, w stosunku do ubiegłego tygodnia, wczoraj kurs na wrzesień na Matifie wynosił 172,75 euro/t, praktycznie kształtuje się na tym samym poziomie cenowym.

Pszenica konsumpcyjna kupowana jest najczęściej w cenach 650-680 zł/t

Pszenica paszowa 620-660 zł/t

Mała jest aktywność firm eksportowych w Polsce. Pszenica do portów kupowana jest w cenach zbliżonych do cen w całym kraju 700-705 zł/t, za ziarno o zawartości 12,5% białka.

W Niemczech pszenicę kupuje się po cenach Matifu, a więc w przeliczeniu 740 zł/t. Stąd ten rynek, ze względu na koszty transportu jest mocno ograniczony. Są jeszcze w kraju wytwórnie pasz, które nie otworzyły dotychczas skupu bramowego i spodziewają się dalszych korekt cenowych. W moich rozmowach z przedstawicielami przetwórców zbóż konsumpcyjnych wynika, że teraz właśnie po żniwach spodziewają się oni większej podaży pszenicy przy niższym popycie, co ma wpłynąć na korekty cen.

Najczęściej występujące ceny innych zbóż:
jęczmień paszowy 580-620 zł/t
żyto konsumpcyjne 540-560 zł/t
pszenżyto 560-600 zł/t
owies 530-550 zł/t
Wszystkie aktualne ceny skupu zbóż zobaczysz tutaj

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban    Fot. CieszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)