Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Adaptacja odmian rzepaku do warunków – jak utrzymać rentowność uprawy? [FILM]

Hodowcy prowadzą intensywne prace nad nowymi odmianami, które będą odpowiedzią na zmieniające się warunki uprawy, sytuację ekonomiczną czy geopolityczną, w taki sposób , aby dało się utrzymać rentowność uprawy.

Patrycja Bernat6 marca 2023, 16:45

Zmiana warunków uprawy determinuje hodowców do poszukiwania nowych rozwiązań.

— Środowisko się zmienia, warunki klimatyczne się zmieniają tak samo, jak uwarunkowania ekonomiczne. W zeszłym roku po wybuchu wojny zmieniła się również sytuacja geopolityczna. Idąc w kierunku odmian, wszystkie odmiany, które wprowadzamy na rynek w Polsce, wszystkie przechodzą pozytywny proces rejestracji — Artur Kozera.

Zmienny termin siewu, a plonowanie

Firma Rapool prowadzi również szereg doświadczeń, między innymi badają, jak zachowują się odmiany w naszych warunkach klimatycznych. Celem jest m.in. sprawdzanie, jak rośliny reagują na zmienne terminy siewu oraz poziomy nawożenia wiosennego azotem.

Zdrowe odmiany lepiej wykorzystują składniki pokarmowe

Pełen pakiet zdrowotności odmian. Odmiana Jurek F1 i Temptation F1.— Jak widać na wykresie, obie te odmiany zarówno z pełnym planem ochrony, jak i bez niego, potrafią plonować bardzo wysoko. To oznacza, że jeżeli nie uda nam się wstrzelić w okno pogodowe, dzięki pakietowi cech prozdrowotnych, są w stanie rekompensować negatywny wpływ czynników chorobotwórczych — Artur Kozera.

Chcesz dowiedzieć się więcej o odmianach Rapool? Koniecznie obejrzyj nasz film!

Zobacz także: 
Jakie czynniki warunkują efektywność nawożenia azotem rzepaku? Jakie znaczenie ma siarka?Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)