Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Agro Akademia BASF - inauguracja sezonu 2017

10.01.2017

Drukuj

Agro Akademia BASF - inauguracja sezonu 2017

Artykuł dostępny

W tym roku Agro Akademia BASF rozpoczęła się spotkaniem w siedzibie firmy John Deere Polska w Tarnowie Podgórnym koło Poznania 10 stycznia 2017 r. Agro Akademia to nie tylko firma BASF. Przedsiębiorstwa towarzyszące to John Deere, ADOB i Limagrain a partnerem medialnym od tego roku jest top agrar Polska”.

r e k l a m a– Rolników obecnie martwi przebieg pogody. W Wielkopolsce były niskie temperatury dochodzące do –14 st. C. Jednak najgroźniejszy jest brak lub cienka warstwa okrywy śnieżnej – powiedział dr Paweł Kazikowski z BASF. Przypomniał że obecne problemy z pogodą, to nie nowość. Przecież w ubiegłym roku mieliśmy chłodny początek wegetacji, późnowiosenną suszę a następnie gwałtowne burze z wiatrem. Są to warunki wybitnie sprzyjające wyleganiu zbóż. Dlatego ważne jest umiejętne stosowanie regulatorów wzrostu.

– Ważne abyśmy zapobiegali chorobom, gdyż nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć warunków i presji chorób. Do tego dobrym rozważeniem BASF jest preparat Capalo. Zapobiega on takim chorobom jak np. mączniak prawdziwy czy łamliwość źdźbła – powiedział dr Paweł Kazikowski. Jednak zapobieganie tylko chorobom podstawy źdźbła i liści, to połowa sukcesu. Konieczne jest zabezpieczenie kłosów. W tym celu dr Paweł Kazikowski polecał środek Osiris. Podsumowując ubiegły sezon wspominał, że początkowo mała presja chorób wcale nie przełożyła się na niskie straty w wyniku chorób. W gospodarstwach, w których prowadzono pełną ochronę zbóż przyniosło to wymierne korzyści.

Omawiając nadchodzący sezon dr Kazikowski wspominał o problemie jakim mogą być na wiosnę chwasty. Rozwiązaniem na to może być herbicyd Biathlon 4D o szerokim oknie aplikacyjnym. Konieczne jest jednak, zwłaszcza na polach, na których jesienią w ogóle nie zwalczano chwastów, dodanie do środka substancji zwalczającej miotłę zbożową.

BASF zapowiada także nowości na bieżący sezon. Jedną z nich jest fungicyd kierowany szczególnie do zbóż paszowych (jęczmień, żyto, pszenżyto) – Priaxor. Zawiera on 75g/l substancji Xemium (karboksyamidy) i strobilurynę F-500.

Tomasz Cichocki z BASF wspomniał o konieczności stosowania regulatorów wzrostu, co pozwala na zabezpieczenie się przed stratami w wyniku wylegania i ułatwienie zbioru.

– Istnieją czynniki zależne od rolnika zwiększające prawdopodobieństwo wylegania. Są nimi gęstość i termin siew, nawożenie, sposób uprawy i odmiany – powiedział Tomasz Cichocki. Dlatego konieczne jest stosowanie regulatorów wzrostu. Mamy zaledwie kilka substancji regulujących wzrost zbóż. Ważne przy ich stosowaniu jest dobór dawki i fazy stosowania. Firma BASF posiada w ofercie od tego sezonu nowy, dwuskładnikowy regulator wzrostu – Medax Max. Jest to połączenie proheksadionu wapnia i trineksapaku etylu buforowane siarczanem amonu. Stosuje się go w dawkach pojedynczych i dzielonych od 0,3 do 0,75 kg/ha.

– Na obecną chwilę rzepak ozimy w Wielkopolsce wygląda dużo lepiej niż przed rokiem. Właśnie w ubiegłym sezonie rzepaki plonowały najgorzej od wielu lat. Przyczyną tego były nie tylko mrozy, ale także szkodniki i choroby – powiedział Tomasz Jaskulski z BASF. Dodał że wg firmy Kynatec w ubiegłym roku wymarzło około 196 tys. ha rzepaku. Pozostały areał, około 600 tys. ha, nie plonował rewelacyjnie – poza nielicznymi wyjątkami.

Article divided into pages, you are reading page 1 of 2.

Czytaj dalej

Read more in the premium version

article icon

Sprawdź za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

Galeria zdjęć

Mirosław Leszczyński John Deere Polska
Jarosław Muczek BASF
Paweł Kazikowski BASF
Tomasz Cichocki BASF
Tomasz Jaskulski BASF
Bogdan Kazimierczak John Deere Polska
Daniel Niewiński Limagrain

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii