StoryEditor

Azot czas wysiać

Warunki atmosferyczne sprzyjają wegetacji roślin, zatem będą one potrzebowały składników do wzrostu. Rzepak wykorzystywał intensywnie azot zawarty w glebie. W przypadku spóźnienia pierwszej dawki zacznie głodować.
04.03.2014., 10:03h

Inaczej niż w przypadku zbóż dobrze rozkrzewionych rzepaki będą szybciej potrzebowały azotu. Wegetacja praktycznie nie stanęła tej zimy, jedynie przyhamowała. Rośliny zatem bez większych przeszkód mogły pobierać składniki z gleby. Teraz więc będą potrzebowały azotu do szybkiego rozwoju.
Podczas ustalania wielkości pierwszej dawki należy wziąć pod uwagę azot z przedplonu (resztek pożniwnych), tzw. mobilny oraz azot mineralny. Należy też szacunkowo określić, ile azotu rzepak pobrał już jesienią na podstawie fazy rozwoju oraz obsady. Dla przykładu rzepak z 10 liśćmi, szyjką korzeniową o grubości 10 mm i w obsadzie 60 roślin/m2 mógł pobrać nawet 100 kg/ha N. Ten sam rzepak w obsadzie 40 roślin/m2 pobierze około 80 kg/ha N. Na wielkość nawożenia ma także wpływ plon, jaki chcemy z plantacji uzyskać. Jeśli będzie to 4,5 t/ha, to całkowite zapotrzebowanie na azot na takim stanowisku wyniesie nawet 310 kg/ha N. Od tej wartości należy odjąć azot, który został już pobrany przez rośliny. Można przyjąć, że rzepak z 10 liśćmi pobrał 50 kg/ha N, następnie odejmujemy N znajdujący się w strefie korzeniowej – 50 kg/ha N (zależy to także od stanowiska) ora...

Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 18:29