Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

BBCH 47 pszenicy ozimej i BBCH 33 zbóż jarych na Kujawach

02.06.2017

Drukuj

BBCH 47 pszenicy ozimej i BBCH 33 zbóż jarych na Kujawach

Artykuł dostępny

W czasie spotkania polowego wiał dość silny wiatr, który uniemożliwiał prace polowe z opryskiwaczem. Te trudne dla rolników warunki, zostają wykorzystywane do zdobywania wiedzy. Przybyło na spotkanie ponad 100 osób.

r e k l a m aRzepak w Wikorowie już przekwitł. Jest obecnie w fazie rozwoju łuszczyn i nalewnia nasion. Jest to czas zabiegów chroniących przez szkodnikami łuszczynowymi – zwłaszcza później występującym pryszczarkiem kapustnikiem. Pszenica ozima jest w fazie grubienia pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 47). Pszenżyto ozime jest w fazie końca kłoszenia (BBCH 57-58), ale jeszcze nie kwitnie. Pszenica jara i jęczmień jary weszły w fazę trzeciego kolanka (BBCH 33). Za chwilę na tych uprawach pojawi się liśc flagowy.

Na poletkach z rzepakiem pokazano kolekcję odmian oferowanych przez Agrochest. Na uwagę zasługuje brytyjska odmiana Elevation sprowadzana do Polski przez firmę IGP. Jak informowali przedstawiciele Agrochestu mimo ze to odmiana. populacyjna, to plonuje na poziomie mieszańców. Jest odporna na patogeny grzybowe a sieje się ją w ilości 1 jednostka siewna na 4 ha - czyli tak jak odmiany hybrydowe.

Nowością wśród pszenic była odmiana Alexander, wielkopolskiej spółki DANKO.  Jest to pszenica chlebowa (B) średnio późna, wysoka. Charakteryzuje się wysokim plonowaniem w Polsce i w Niemczech, szczególnie w technologii średnio intensywnej i intensywnej (przy nawożeniu azotowym pow. 160 kg/ha).

Pokazano także nową dla Agrochestu odmianę pszenżyta ozimego - Rotondo, produkowane przez DANKO. Jest to odmiana krótkosłoma o dobrej sztywności,. Charakteryzuje się wysokimi plonami na terenie całej Polski i dobrą mrozoodpornością. Ma też ciekawą cechę - krzewi się bardzo silnie i dzięki temu można je siać w obniżonej normie siewu (pod warunkiem zachowania terminy dla danego rejonu Polski.).

Z obserwacji agrotechnicznych warto zwrócić uwagę, że pomimo suszy i przeprowadzonej ochrony na wrażliwych odmianach zbóż pojawiają się objawy brunatnej plamistości liści (DTR), na starszych liściach septoriozy paskowanej liści pszenicy. Natomiast zboża jare zaatakowały wciornastki. Ponadto na ozimych pszenicy i pszenżycie widać objawy po minionym ataku ploniarki zbożówki.

tcz

 

Read more in the premium version

article icon

Rzepak: w całym kraju poniżej 1500 zł/t

Order a premium version

Galeria zdjęć

Dni Pola Agrochest w Wiktorowie
Dni Pola Agrochest w Wiktorowie
Dni Pola Agrochest w Wiktorowie
Dni Pola Agrochest w Wiktorowie
Faza BBCH 47 na pszenicy ozimej
Dni Pola Agrochest w Wiktorowie
Objawy żerowania wciornastków
Dni Pola Agrochest w Wiktorowie
Dni Pola Agrochest w Wiktorowie
Faza BBCH na jęczmieniu jarym
Objawy żerowania wciornastków
Objawy żerowania wciornastków
Objawy brunatnej plamistości liści DTR

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii