Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Bodziszek oparł się chemii

Obrazek

Mamy pojedyncze sygnały od Czytelników, że w rzepaku ozimym mimo przeprowadzonego odchwaszczania na polu pozostał bodziszek. Jak sobie z nim poradzić?

Jacek Daleszyński31 października 2017, 10:56
Warto na początku wspomnieć, że bodziszek drobny choć jest gatunkiem jarym to również należy do chwastów bardzo dobrze zimujących. Szczególnie dobrze czuje się w łanach przerzedzonych, a puste miejsca może zakryć niemal całkowicie rozkładając liście na glebie. Jeśli gatunek ten pozostał mimo odchwaszczania to może oznaczać, że pojawił się on na plantacji nieco później, kiedy herbicydy doglebowe mogły przestać już działać lub ich działanie było już słabsze. Może także pozostać w miejscach niedopryskanych przy miedzach czy np. słupach. Jeśli przetrwa zimę szybko wyda nasiona i będzie źródłem zachwaszczenia w kolejnych sezonach. Jeśli jest taka możliwość to warto go zniszczyć jeszcze jesienią, bo wiosną zabiegi korekcyjne mogą być trudne do wykonania, np. ze względu na utrudniony wjazd w pole czy „uciekającą” fazę rozwojową rzepaku.

Co możemy zrobić?

Teraz do dyspozycji mamy praktycznie jedną substancję aktywną – propyzamid. W dostępnych 7 preparatach może być zarejestrowany w dwóch terminach stosowania (2 z nich zarejestrowane tylko w jednym terminie):
  • w fazie 4–6 liści rzepaku (w zależności od preparatu)
  • lub w czasie spoczynku wegetacyjnego na glebę bez okrywy śnieżnej.

Substancja rozkłada się szybciej pod wpływem promieniowania słonecznego oraz kiedy jest zastosowana na glebę o temp. powyżej 15oC. W przypadku jednak stosowania późnojesiennego czynniki te nie mają już wielkiego wpływu na jej działanie. Przy okazji zwalczania bodziszka możemy także pozbyć się np. miotły zbożowej czy wyczyńca, które mogą stanowić problem w innych uprawach.

Zalecenia odchwaszczania rzepaku propyzamidem podczas spoczynku zimowego


Warto pamiętać o następstwie roślin w przypadku stosowania propyzamidu. Etykiety niektórych preparatów mają zapis, że np. zboża jare czy ozime oraz trawy mogą być uprawiane dopiero po 12 miesiącach od momentu zastosowania substancji w roślinie przedplonowej.Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)