StoryEditor

Bruksela szykuje rewolucję w biopaliwach. Czarny scenariusz dla rolników

Komisja Europejska proponuje rewolucyjne zmiany w zasadach wykorzystania biopaliw. Polskie i unijne organizacje farmerskie jednym głosem głośno protestują i kreślą czarne scenariusze dla rolników.
18.06.2017., 10:06h

Komisja Europejska proponuje, aby zredukować wykorzystanie biopaliw pierwszej generacji i jak najszybciej zastąpić je biopaliwami drugiej generacji, czyli takimi, które nie są wytwarzane z surowców żywnościowych, ale np. z z odpadów i pozostałości rolnych.

Według Komisji Europejskiej, produkcja biopaliw pierwszej generacji (czyli tzw. biopaliw konwencjonalnych, produkowanych z kukurydzy, trzciny cukrowej, rzepaku czy buraków cukrowych) powoduje też wystąpienie tzw. efektu ILUC (Indirect Land Use Change - pośredniej zmiany użytkowania gruntów), czyli zastąpienie dotychczasowych upraw produkcją biokomponentów i przeniesienia produkcji żywności na nowe tereny, takie jak np. lasy deszczowe, których wycięcie powoduje w rezultacie zniwelowanie redukcji CO2, osiągniętej dzięki biopaliwom. Ponadto, przeciwnicy biopaliw konwencjonalnych twierdzą, że ich produkcja skutkuje wzrostem cen żywności.

Zmniejszenie wykorzystania

Obecne ustawodawstwo unijne zakłada osiągniecie pułapu wykorzystania w transporcie biopaliw pierwszej generacji na poziomie 7 % do roku 2020. Jeżeli projekt nowej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (tzw. RED II - revised / new Rene...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 21:35