Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Brukwiaczek deformuje rzepakowe łany

Obrazek

Wiosną rolnicy zwykle monitorują pierwsze naloty słodyszka, bagatelizując duże zagrożenie rzepaku ze strony chowacza brukwiaczka.

Janusz Biernacki30 marca 2015, 15:08

Szkodnik ten nalatuje na plantacje wcześniej od słodyszka, a jaja składa u podstawy młodych pędów na początku kwietnia. Są one niezwalczane przez zdecydowaną większość insektycydów (działające powierzchniowo na roślinie pyretroidy), a jedyny na rynku zarejestrowany preparat, który służy temu celowi to Nurelle D 550 EC.
Jeżeli jednak spóźnimy się z zabiegiem, nieodwracalny dowód żerowania larwy widoczny będzie jeszcze przed kwitnieniem plantacji. Łodygi będą charakterystycznie popękane i zdeformowane, przyjmując kształt litery S.
Na obecnym etapie  ciągle jest jeszcze za chłodno na naloty tego szkodnika na plantacje. Należy jednak monitorować żółte naczynia. Przypominamy, że sygnałem do zabiegu jest 10 odłowionych chrząszczy w ciągu kolejnych trzech dni. Brukwiaczek po nalocie nie od razu składa jaja, najpierw żeruje przez 1,5–2 tygodnie. W tym czasie jeżeli zostanie przekroczony próg szkodliwości to należy wykonać zabieg.
jbPicture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)