Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Brukwiaczek nalatuje na rzepaki!

Obrazek

Chowacz brukwiaczek to jeden z najwcześniejszych wiosennych szkodników rzepaku. Ocieplenie pogody w ostatnich dniach spowodowało, że szkodnik ten nalatuje na plantacje rzepaku, co oznacza że trzeba szykować się do jego zwalczania.

dr Maria Walerowska27 marca 2017, 14:02

– Ocieplenie pogody w weekend sprawiło, że na plantacjach rzepaku w żółtych naczyniach pojawił się chowacz brukwiaczek. Z obserwacji i informacji z Wielkopolski, ale także z Opolszczyzny i Dolnego Śląska, wynika że nastąpił nalot główny tego szkodnika – mówi Leszek Dryjański z NU Agrar. Oznacza to, że przy ciepłej pogodzie po około 5–7 dniach będzie trzeba wykonać opryskiwanie – dodaje doradca.

Aby trafnie oznaczyć moment wykonania zabiegu trzeba przypomnieć sobie progi szkodliwości wg metody żółtych naczyń. Dla chowacza brukwiaczka jest to 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni (lub 2–4 chrząszczy na 25 roślinach). Rzepak opryskuje się, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 6°C, ale co ważne – jeszcze przed złożeniem jaj przez szkodnika. Samice składają jaja do otworów wygryzionych w łodygach, z reguły ok. 1 cm poniżej wierzchołka pędu. Potem schodzą do gleby, gdzie się przepoczwarczają. Najbardziej charakterystyczne objawy żerowania chowacza brukwiaczka widoczne są w postaci zygzakowato wygiętej i popękanej łodygi.

Na rynku zarejestrowanych jest dość spora liczba insektycydów do zwalczania chowacza brukwiaczka w rzepaku i zawierających różne substancje czynne, poniżej wymieniono przykładowe preparaty:

 •  acetamipryd (temperatura obojętna): Acetamip, Acetamip New, Acetamipryd, Miros, Mospilan, Stonkat – wszystkie 20 SP;
 •  lambda-cyhalotryna: Achilles, Bunt, Helm-Lambda, Spadix, Sutra – wszystkie 100 CS; Arkan, Judo, Karate Zeon, Kusti, LambdaCe, Ninja, Wojownik – wszystkie 050 CS; Kivano 050 EG, Kaiso 050 EG, Minori 050 EC; Nagomi 025 WG, Karate Zeon 100 CS; 
 •  alfa-cypermetryna: Alciper, Alfacyper, Alfastop, Astaf, Cyper-Fas, Fastac, Fiesta, Rufous, Tak Tak – wszystkie 100 EC; Alfacypermetryna 10 EC, Proalfacypermetrin; Fastac Active 050 ME;
 •  deltametryna: Decis Mega 50 EW, Delta 50 EW; Patriot 100 EC; Scatto;
 •  tau-fluwalinat: Mavrik Vita 240 EW;
 •  gamma-cyhalotryna: Rapid 060 CS;
 •  beta-cyflutryna: Alfazot, Bulldock, Pitbul, Tekapo –wszystkie 025 EC;
 • zeta-cypermetryna: Alstra Pro, Ammo Super, Fury, Minuet, Titan – wszystkie 100 EC;
 •  chloropiryfos (temperatura powyżej 15 st. C): Actipir, Insodex, Pyrifos – wszystkie 480 EC; Dursban, Jetban, Klon, Owadofos Extra – wszystkie 480 EC; Chlorop-Pro, Pyrinex – wszystkie 480 EC; Cyren 480 EC; Dursban Delta 200 CS; Pyrinex 250 CS
 •  fosmet: Boravi 50 WG;
 •  chloropiryfos + cypermetryna: Cyperpirifos, Nurelle D – wszystkie 550 EC; Klon Max 550 SC; Melia EC; Daskor 440 EC;
 •  chloropiryfos + beta-cyflutryna: Pyrinex Supreme 262 ZW;
 •  acetamipryd + lambda-cyhalotryna (temperatura obojętna): Inazuma 130 WG;
 •  tiachlopryd + deltametryna (temperatura obojętna): Proteus 110 OD;
 •  etofenoks: Trebon 30 EC.

Podczas wykonywania zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę powietrza. Warto wiedzieć, że ocieplenie powietrza sprzyja nalotom tego szkodnika. Niekiedy słoneczna i ciepła pogoda trwa kilka dni, po których następuje ochłodzenie prowokujące chrząszcze do schowania się przed zimnem w glebie. Wykonany wówczas zabieg będzie mało lub prawie skuteczny.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)