Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Brukwiaczek nie będzie czekał

Obrazek

W zeszłym roku dokładnie 16 marca Stacja Terenowa IOR w Winnej Górze odnotowała początek nalotu chowacza brukwiaczka. W tym roku może być podobnie.

Jacek Daleszyński8 marca 2016, 09:54

Nalot chowacza brukwiaczka zaczyna się, gdy gleba osiąga temperaturę 5–7oC, a otoczenie 10–12oC. Samice od razu zaczynają żerować i w kilka dni po wylocie składają jaja do pędów. Te w wyniku uszkodzeń wyginają się charakterystycznie w kształcie litery S. Ten krótki opis ma na celu uświadomienie, że zwalczanie szkodnika należy przeprowadzić zanim ten złoży jaja. W celu wyznaczenia dokładnego terminu zabiegu należy wystawić na polu żółte naczynia już na początku marca, co najmniej 25 m od brzegu pola. Jeżeli w ciągu trzech dni w naczyniu odłowi się 10 osobników brukwiaczka, to należy przeprowadzić jego zwalczanie. Dorosły owad jest jednolicie szary, bez połysku. Jest to największy gatunek chowacza występujący w rzepaku. Można go zatem odróżnić od chowacza czterozębnego mającego barwę brązowo-szarą, który choć pojawia się zwykle kilka dni później może odławiać się w żółtych naczyniach.

Do zwalczania chowacza brukwiaczka zarejestrowanych jest 60 insektycydów. Poniżej tabela z przykładowymi preparatami:

Więcej na temat wiosennych szkodników rzepaku w "top agrar Polska" 2/2016 od strony 122.

jd, fot. CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)