Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Centralne Dni Pola Procam

Obrazek

Mimo deszczowej aury na centralną imprezę firmy Procam przyjechało sporo rolników. Zaprezentowane zostały odmiany i rozwiązania agrotechniczne m.in. w rzepaku ozimym i pszenicy ozimej.

Jacek Daleszyński26 czerwca 2015, 14:56

Już po raz jedenasty gospodarstwo rolne Agro–Stanowo w woj. pomorskim gościło rolników na dniach pola. W tym roku także i w tym regionie roślinom brakowało wody. Tamtejsze gleby mają jednak dobrą pojemność wodną co pozwoliło roślinom przetrwać okresy bezdeszczowe. Imprezę otworzył dr Dariusz Wyczling, dyrektor Działu Sprzedaży i Agronomii Procam.
Na poletkach zaprezentowano 14 odmian rzepaku ozimego odmian hybrydowych i populacyjnych. Wszystkie odmiany zostały wysiane 21 sierpnia w ilości 50 nasion/m kw. dla hybryd i 60 dla populantów. Na polach produkcyjnych rzepaki siano nieco wcześniej – 15 sierpnia, co jest optymalnym terminem dla tej części kraju.
Dla wszystkich odmian zastosowano też taką samą technologię m.in. nawożenie azotowe i siarkowe w ilości odpowiednio 210 i 40 kg/ha. W odchwaszczaniu zastosowano herbicydy Brasan (chlomazon i dimetachlor) i Fuego Extra (metazachlor) w dawkach 2,2 i 0,75 l/ha dzień po siewie. Graminicydy stosowano dwukrotnie: 10 dni po siewie 0,4 l/ha Fusilade Forte 150 EC i 27 września Labrador 05 EC w dawce 0,6 l/h. Powodem podziału dawki graminicydu był bezorkowy system uprawy, w którym samosiewy zbóż są zdecydowanie większym zagrożeniem dla rzepaku niż w tradycyjnym systemie orkowym. Ochrona insektycydowa realizowana była preparatem Jetstak 100 EC (alfa-cypermetryna) również 27 września oraz 19 października w dawce 0,1 l/ha. Dwa zabiegi zabezpieczyły rośliny przed żerowaniem szkodników.
Kolekcja odmian prezentowała ofertę przeznaczoną na różne warunki glebowe. Znalazły się w niej odmiany o dobrej zimotrwałości jak Abakus oraz szybkiej zdolności do regeneracji po zimie, jak Technik.
Na poletkach z pszenicą zaprezentowano 8 odmian. Wszystkie wysiano 22 września w ilości 300 ziaren/m kw. W fazie 3 liścia zastosowano insektycyd Jetstak do zwalczania mszyc i tym samym ochrony przed chorobami wirusowymi, które tej wiosny były widoczne na polach bez takiej ochrony. Pszenica w łącznej dawce otrzymała 215 kg/ha N i 25 kg/ha S. Wiosną zastosowano herbicydy Pleban 75 WG (tribenuron metylu) i Axial 100 EC. Wykonano także trzy zabiegi insektycydowe: w fazie 1/2 kolanka, liścia flagowego oraz w fazie kwitnienia.
Na osobnym poletku zaprezentowano sprzęt służący sygnalizacji szkodników, m.in. pułapki lepowe i świetlne dedykowane do rzepaku i kukurydzy.
Impreza odbyła się 23 czerwca 2015 r.
jd, fot. Daleszyński1 z 5
Imprezę rozpoczął dr Dariusz Wyczling z firmy Procam.

Imprezę rozpoczął dr Dariusz Wyczling z firmy Procam.

2 z 5
Tłumy rolników przed ścieżką dydaktyczną z odmianami rzepaku.

Tłumy rolników przed ścieżką dydaktyczną z odmianami rzepaku.

3 z 5
Deszczowa aura nie zniechęcila do zwiedzania doświadczeń.

Deszczowa aura nie zniechęcila do zwiedzania doświadczeń.

4 z 5
Duże zainteresowanie zastosowaną technologią.

Duże zainteresowanie zastosowaną technologią.

5 z 5
Dyskusje przy poletkach z pszenicą ozimą.

Dyskusje przy poletkach z pszenicą ozimą.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)