Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Alert w rzepaku – chowacz już jest!

Wystarczyło kilka dni ciepła, słoneczna pogoda i temperatura dochodząca do 18oC, by na polach pojawił się pierwszy wiosenny szkodnik rzepaku.

Jacek Daleszyński1 marca 2021, 09:28
Na początku trzeciej dekady lutego temperatury w dzień dochodziły niemal do 20oC. Po okresie mrozów zatem i ustąpieniu śniegu rośliny miały warunki do rozhartowania się. Ale nie tylko one, jak się okazało wybudziły się po zimowej przerwie. W rzepaku pojawił się chowacz, wcześniej niż ktokolwiek by zakładał.
– Temperatury gleby nie sprawdzałem, ale na pewno nie była na takim poziomie, żeby spodziewać się wylotu chowaczy. Bez przekonania wystawiłem żółte naczynia na dwóch polach. Po dwóch dniach sprawdziłam naczynia i byłem zaskoczony. W jednym odłowiło się 17 chowaczy, a w drugim przestałem liczyć po 70 (na zdjęciu) – mówi rolnik spod Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku. Na drugi dzień wykonał zabieg pyretroidem na brzegach pól.

Kiedy się spodziewać w teorii?

Najważniejsze dla chowacza brukwiaczka jest temperatura gleby, a ta przynajmniej w teorii powinna wynieść 5–7oC, by owady zaczęły wylatywać na plantacje. Minimalna temperatura powietrza powinna wtedy wynosić 10–12oC. Po wylocie owady nie składają jaj do pędów od razu, ale najpierw żerują. Jeśli zatem nie chcemy dopuścić, żeby owady złożyły jaja, z których wylęgną się larwy żerujące wewnątrz pędów należy zwalczyć owady dorosłe. Nie mamy już do dyspozycji np. chloropiryfosu, który był powszechnie wykorzystywany do tego zabiegu i który dzięki działaniu wgłębnemu na roślinie mógł ograniczyć także w pewnym stopniu żerowanie larw. Do dyspozycji jest jeszcze np. acetamipryd w mieszaninie fabrycznej z lambda-cyhalotryną, który dzięki działaniu wgłębnemu i systemicznemu również ogranicza larwy.

W prognozach zapowiadane jest ochłodzenie, a nawet ponownie opady śniegu. Wtedy wylot chowacza na pewno zostanie przerwany. Bardzo jednak możliwe, że owady, które już zdążyły wylecieć zdążą też złożyć jaja.

jd, fot. Zarzycki


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)