StoryEditor

Ciepło rozbudzi szkodniki – chroń i skracaj rzepak!

Zapowiadane ocieplenie na pewno uaktywni szkodniki rzepaku w najbliższych dniach – chowacza czterozębnego, ale także słodyszka. Rzepak będzie także intensywnie strzelał w pęd – konieczny będzie także zabieg skracania. 
29.03.2019., 12:03h
Celem tzw. skracania rzepaku, jest nie tylko sterowanie pokrojem rośliny, tak aby wykształciły odpowiednią liczbę rozgałęzień czy ograniczenie wzrostu i dominacji pędu głównego, ale także przeciwdziałanie wyleganiu w okresie dojrzewania. Dzięki zastosowaniu odpowiednich substancji czynnych o charakterze regulatorów wzrostu rośliny lepiej wykorzystują światło do budowania plonu (zdecydowana większość to fungicydy zawierające s.cz. o charakterze regulatorów wzrostu). Nie wszystkie odmiany reagują w ten sam sposób pod względem możliwości ich „skrócenia”. Są odmiany, które można skrócić o 15–20 cm, ale są też takie, które można skrócić tylko o 5–10 cm przy stosowaniu tego samego środka chemicznego.

Najwięcej triazoli

Substancjami czynnymi, które charakteryzują się tą cechą są triazole, np. tebukonazol, metkonazol. Niektóre środki zawierają oprócz substancji fungicydowej także typowe s.cz. jako regulatory wzrostu (np. chlorek mepikwatu, który na rynku można spotkać solo, bądź w mieszaninie z metkonazolem). W tabelach 1. i 2. podano wiele przykładów fungicydów, które używane są do ochrony rzepaku, gdy następuje faza wydłużania pędu głównego. Dominującą substancją wchodzącą w skład fungicydów jest tebukonazol, ale jest to także protiokonazol, metkonazol, difenokonazol, paklobutrazol i inne s.cz. z grupy chemicznej triazoli.




Chowacze łodygowe tylko czekają…

Wprawdzie po chwilowym ochłodzeniu nie widać w żółtych naczyniach chowaczy, brukwiaczka czy czterozębnego, jednak zapowiadane ocieplenie na pewno zwiększy intensywność ich pojawu. W tym tygodniu odławiało się po kilka sztuk chowacza czterozębnego, dla którego próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 20 chrząszczy w ciągu 3 dni.

Jeśli tylko temperatura przekroczy 15 st. C zacznie pojawiać się także słodyszek. Do zwalczania szkodników w tej fazie rzepaku zarejestrowanych jest bardzo dużo środków zawierających s.cz. z różnych grup chemicznych.

Warto tutaj zwrócić uwagę na optymalną temperaturę podczas zabiegu insektycydem:
  •  etery arylopropylowe (poniżej 20°C)
  • fosforoorganiczne (powyżej 15°C)
  • fosforoorganiczny + pyretroid (15–20°C)
  • neonikotynoidy (obojętna)
  • neonikotynoidy + pyretroidy (10–25°C)
  • oksadiazyny (5–25°C)
  • pirydyny azometyn (obojętna)
  • pyretroidy (poniżej 20°C) 
Szczegółowy wykaz środków zarejestrowanych do zwalczania szkodników do fazy kwitnienia rzepaku, chowaczy łodygowych oraz słodyszka rzepakowego, znajdziecie w najnowszym wydaniu top agrar (4/2019) na stronach 104–109.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 06:39