Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

A co jeśli rzepak wypadnie?

Obrazek

Przyroda już dość boleśnie doświadczyła rolników nadmiarem wody. A co, jeśli się okaże, że niektóre z rzepaków, w których udało się jesienią zastosować herbicydy nie przetrwają? Podpowiadamy, co siać na takich polach.

Jacek Daleszyński13 lutego 2018, 08:30
Poprzedni rok to ciągła walka z pogodą i łapanie każdego okienka pogodowego na wykonywanie zabiegów agrotechnicznych. Nie tylko zasiać rzepak było trudno, ale też odchwaścić go. Nie wszystkim się to udało. Tam jednak, gdzie został zastosowany herbicyd nie można jeszcze mówić o pełnym sukcesie. Zima zweryfikuje, czy takie plantacje, często słabo rozwinięte przetrwają do wiosny. Jeśli w najgorszym scenariuszu okaże się, że jednak nie warto mieć przygotowaną strategię, jak postępować z danym stanowiskiem, na którym zastosowano środki chwastobójcze. Herbicydy bowiem nie zdążą się rozłożyć w glebie, by nie stanowić zagrożenia dla roślin jarych. Mimo że wilgotna gleba przyspiesza ten proces to jednak nie ma co liczyć, że nie będą one zalegać w glebie w momencie siewu rośliny następczej. Plusem jednak takiej sytuacji jest to, że na danym polu zwalczone zostały chwasty, które nie będą stanowić konkurencji dla kolejnej uprawy.

Wpłukane herbicydy

Generalnie można przyjąć, że zastosowane jesienią herbicydy przy normalnym przebiegu zimy przemieszczają się w glebie na głębokość 4–5 cm. Spora ilość wody jednak mogła je przemieścić na większą głębokość. A to przecież odwrócenie gleby przed siewem rośliny następczej ma być receptą na zalegające herbicydy. Wrzucenie „skażonej” gleby na dno bruzdy ma spowodować, że znajdzie się ona poza zasięgiem korzeni roślin do momentu, kiedy większość substancji zdąży się rozłożyć na wiosnę i nie będzie już stanowić zagrożenia.
Być może mokra jesień spowodowała, że herbicydy przemieściły się na głębokość np. 15 cm. Na taką głębokość zalecana jest orka na plantacji, na której wypadł rzepak. To może oznaczać, że na powierzchni znajdzie się „toksyczna warstwa”.

Zalecenia dla normalnego roku

W związku z tym, że dla tak wyjątkowego sezonu, jaki mamy obecnie nie opracowano odrębnych zaleceń odnośnie do postępowania z plantacjami zakwalifikowanymi do przesiania przedstawiamy rozwiązania i zalecenia obowiązujące. Poniższa tabela pokazuje, po jakich herbicydach rzepakowych konieczna jest orka i co po danym środku chwastobójczym można zasiać:


jd, fot. DaleszynskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)