StoryEditor

Corteva – mamy nowe odmiany i herbicydy

Dobór odmian to decydujący parametr wyjściowy. Decydując się na dany kierunek użytkowania musimy zacząć właśnie od wyboru właściwej odmiany. W tym roku najpierw mieliśmy niedobór wody, a teraz cierpimy na jej nadmiar – zwłaszcza na południu kraju – mówił podczas naszej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej Paweł Trawiński z firmy Corteva Agriscience.
28.05.2019., 14:05h

Polska jest 4. krajem pod względem produkcji rzepaku – w tej chwili powierzchnię rzepaku szacujemy na ok. 700 tys. ha, a było już prawie 900 tys. ha. Mam nadzieję, że ten trend będziemy mogli odwrócić. Wprawdzie teraz poziom cenowy nie jest wysoki, a ceny zawsze mogłyby być oczywiście lepsze, liczę że z powodu mniejszej ilości rzepaku w UE ten trend się odwróci, oczywiście pozostaje kwestia np. Ukrainy, gdzie zasiano więcej rzepaku – mówił Paweł Trawiński z firmy Corteva Agriscience.

– Oferujemy kilka technologii w rzepaku. Jedną z nich jest technologia Protector – PT 242, PT 284 – nowa generacja odmian odpornych na kiłę kapusty, która ma zostać wprowadzona w 2020 r. Kolejna generacja to odmiany Maximus – odmiany półkarłowe (w strukturze sprzedaży w naszym portfolio stanowią one ok. 50%). Technologia Clerafield związana z walką z samosiewami rzepaku w jego uprawie i nowa technologia Lumigen – mówił Paweł Trawiński. Potencjał plonowania mieszańców półkarłowych wcale nie jest niższy od odmian długosłomych. W doświadczeniach PACTS w 2018 r. osiągnęły średni plon na poziomie 39,5 t/ha i zawartość oleju na poziomie 43%. Ich zaletą jest wyrównane dojrzewanie przez co łatwiejszy jest ich zbiór, z tego tytułu można powiedzieć, że ograniczenie strat przy zbiorze pozwala rolnikowi zaoszczędzić ok. 240 zł/ha. Ich niezaprzeczalną zaletą jest także odporność na wyleganie – mówił Paweł Trawiński z firmy Corteva. Nowe mieszańce półkarłowe w naszej ofercie to odmiany PX126 oraz PX128. W odmianach Clearfield nowością jest odmiana PT228CL

Nowością jest rozwiązanie Limigen – zaprawy do rzepaku ozimego. Lumigen Standard (biostymulator LumibioKelta oraz Integral Pro – biologiczny fungicyd) oraz oferta z ochroną insektycydową: Integral Pro + Lumibio Kelta + zaprawa insektycydowa Lumiposa.

– LumibioKelta stymuluje rozwój systemu korzeniowego, pozwala na lepsze pobieranie składników pokarmowych i pobudza rośliny do lepszego startu. Z kolei Integral Pro to biologiczny fungicyd, który stymuluje możliwości obronne roślin. W pakiecie full uzupełniony jest ten pakiet o zaprawę insektycydową Lumiposa – mówił Paweł Trawiński.


Arylex – nowa substancja herbicydowa

– W tym sezonie wprowadzamy nową substancję do ochrony herbicydowej m.in. w rzepaku – Arylex należąca do nowej grupy. Charakteryzuje się dużą niezależnością od warunków pogodowych. Świetnie zwalcza powschodowo przytulię i bodziszka w rzepaku jesienią. Możemy go też zastosować w zabiegach korygujących wiosną. Arylex obecny jest m.in. w produkcie Belkar, który polecany jest w pakiecie z herbicydem Kliper – wyjaśniał Przemysław Szubstarski z firmy Corteva Agriscience.

Firma Corteva Agiscience była głównym partnerem naszej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej. mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 14:35