Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Czy azot z pierwszej dawki zadziałał? Jak ratować oziminy? Pogotowie polowe TAP

Susza stała się faktem – po roślinach widać, że zaczynają już cierpieć z powodu braku wody. Zboża żółkną i redukują pędy, a rzepaki przebarwiają się na fioletowo i w reakcji na stres, zaczynają strzelać w pęd, nie odbudowując rozety liściowej. A co z azotem z pierwszej dawki? Czy rośliny go pobrały? Jak ratować oziminy?

dr Maria Walerowska29 marca 2022, 14:50
Wydawało się, że po zimie mamy spory zapas wody. Jednak stosunkowo ciepły styczeń i luty, a przede wszystkim brak opadów deszczu od kilku tygodni, sprawiły, że woda ucieka w zastraszającym tempie. Rolnicy, którzy zastosowali azot 1. marca lub w pierwszej dekadzie marca, sygnalizują, że na polach potrafią nadal jeszcze leżeć granule nawozu.

Wszyscy zastanawiamy się, czy nawóz podany w pierwszej dawce zadziałał? Czy rośliny miały szansę pobrać składnik? Jak dalej postępować i jak ratować głodujące już rzepaki i zboża?

O tym rozmawiam w kolejnym odcinku "Pogotowia polowego top agrar Polska" z prof. Witoldem Szczepaniakiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)