StoryEditor

Czy śmietka zaatakuje rzepaki?

Wprawdzie w tym roku część rzepaków zaprawiona jest zaprawą owadobójczą – po raz pierwszy od kilku lat, jednak sam ten fakt nie odstraszy szkodników jesiennych rzepaku. Jednym z najgroźniejszych przeciwników na stracie jego wegetacji jest m.in. śmietka kapuściana.
01.09.2017., 16:09h
Muchówki śmietki kapuścianej trzeciego pokolenia we wrześniu i październiku składają jaja przy szyjce korzeniowej rzepaku. Larwy wylęgają się po 6–8 dniach i przez 3–4 tyg. żerują na korzeniach bocznych, korzeniu głównym i szyjce korzeniowej. Poza rzepakiem szkodnik żeruje również na innych roślinach kapustowatych uprawnych i chwastach.

Żerowanie ogranicza rozwój roślin i stwarza większe ryzyko ich wymarzania. Liczebność śmietki ogranicza m.in. niska temperatura w okresie składania jaj. Jeżeli jej występowanie nasila się, należy po wschodach rzepaku (BBCH 15–19) wykonać 1–2 zabiegi chemiczne. Zgodnie z wykazem środków ochrony roślin na stronie Ministerstwa Rolnictwa do zwalczania śmietki kapuścianej rejestrację ma produkt Inazuma 130 WG – w zeszłym sezonie nie mieliśmy żadnej rejestracji, więc rolnicy musieli liczyć na łut szczęścia, że insektycydy zarejestrowane do zwalczania innych szkodników jesiennych zwalczą także przy okazji śmietkę.

Pamiętajmy, że już od momentu wschodów należy wystawić żółte naczynia i monitorować plantacje aż praktycznie do listopada – najlepiej dwa razy w tygodniu. Stwierdzenie w ciągu 3 dni jednej muchówki w naczyniu jest sygnałem do wykonania zabiegu.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 10:54