Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Dwie ulewy i rzepaku nie ma

Obrazek

Ostatnie ulewne deszcze w woj. dolnośląskim i opolskim doprowadziły do tego, że część powschodzonego rzepaku zniknęła z powierzchni ziemi.

Jacek Daleszyński17 września 2022, 08:00

W zeszłym tygodniu w naszym rejonie spadło 140 l/m2 deszczu, a słyszałem, że niektórym napadało nawet 200 l przez ostatnie 10 dni – mówi nam jeden z rolników spod Namysłowa w woj. opolskim. Trzeba przyznać, że ten rejon nie cierpiał w tym roku aż tak bardzo na brak opadów, jak chociażby Wielkopolska czy woj. lubuskie, jednak taka ilość opadów w tak krótkim czasie nigdy nie jest dobra i raczej nie nadrabia zaległości w deszczach. Widać to po polach. Na zdjęciu można zaobserwować plantację rzepaku, której część została zmyta po intensywnym deszczu. Jeden z fragmentów pola znajduje się na skłonie i to tam woda wyrządziła największe szkody.

– Przesiewy rzepaku w naszym rejonie nie są rzadkością. Te najwcześniej wysiane plantacje zostały już przesiane. W tym roku to większy koszt niż zwykle – mówi rolnik. W tym regionie rolnicy uprawiają też ziemniaki, a że zdarzają się gleby trudne w uprawie, to do siewu zbóż czy rzepaku właśnie stosują brony wirnikowe mocno rozpylające glebę. Efekt jest taki, że drobne cząstki są łatwo zmywane przez wodę, zwłaszcza na skłonach.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)