Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Dwuliścienne w dwóch terminach

Obrazek

Chwasty dwuliścienne w rzepaku możemy z powodzeniem zwalczać w dwóch terminach, w zależności od warunków przede wszystkim wilgotnościowych gleby. To duża wygoda, ale też np. rozładowanie prac przy większych areałach.

Jacek Daleszyński19 sierpnia 2021, 11:39
Teoretycznie nie ma żadnej filozofii z odchwaszczaniem. Jeśli gleba jest wilgotna można zastosować zabieg przedwschodowy. Jeśli zaś jest sucho, mało pada i zdecydujemy, że tej wilgoci jest za mało do skutecznego działania herbicydów można zastosować zabieg powschodowy. Proste. Sprawa zaczyna się jednak komplikować, jeśli psują się warunki pogodowe lub nieodpowiednio dobraliśmy preparat do składu zachwaszczenia na polu. Tu można się ratować tym, że w programach odchwaszczania polecane są mieszaniny 2, 3 i więcej substancji. To ma zapewnić, że nawet najbardziej uciążliwe chwasty zostaną zwalczone.

Nierówny rzepak

Co jeśli rzepak wschodzi nam nierówno przez np. niedobory wody, a zabiegu przedwschodowego nie wykonaliśmy? Trzeba postawić na preparaty, które mają szerokie okno stosowania jeśłi chodzi o fazę rozwojową rzepaku. Nie patrzymy też na najsłabiej rozwinięte rzepaki, tylko sugerujemy się fazą, którą ma większość roślin na plantacji. Nie można też zbytnio opóźniać zabiegu w nadziei, że opóźnione rośliny nadgonią. W takim przypadku chwasty mogą za bardzo wyrosnąć i uodpornić się na zalecane dawki herbicydów.

Poniżej preparaty zarejestrowane do przed- i powschodowego odchwaszczania rzepaku.


Więcej na ten temat przeczytasz w sierpniowym wydaniu naszego miesięcznika.

jd, fot. Daleszyński

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)