Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Eurorzepak 2023: rzepak ma ogromne znaczenie. Jakie są zagrożenia dla jego uprawy?

Rzepak to roślina niezmiernie ważna w Europie. Olej z niej wytwarzany służy do konsumpcji, ale jest też ważnym składnikiem biopaliw. O znaczeniu tej rośliny i perspektywach jej uprawy rozmawialiśmy z Juliuszem Młodeckim, prezesem Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Karol BujoczekJacek Daleszyński27 maja 2023, 09:05
– Rzepak na trwałe wpisał się w strukturę zasiewów gospodarstw towarowych. Dziś uprawia go 100 tys. rolników. Zagrożenia dla jego uprawy możemy podzielić na 2 grupy: pierwsza to czynniki pogodowe niezależne od nas jak susza podczas siewu czy grad przed samym zbiorem. Druga grupa zagrożeń związana jest z przepisami, których wprowadzania jesteśmy właśnie świadkami. Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin czy nawozów są bardzo niebezpieczne dla rzepaku, bo jest on rośliną intensywną i bez nakładów na odpowiednim poziomie może się stać nierentowny – mówił Juliusz Młodecki. Podkreślił, że szczególnie groźne są ograniczenia w stosowaniu chemii mogą nasilić problem odporności agrofagów, co jest już krótką drogą do spadku plonów i areału uprawy rzepaku.

Co będzie z rynkiem zbóż i rzepaku? Zapraszamy na V Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano-Zbożową!Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)