Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Gnatarz już na rzepaku

Mimo że w rzepaku obowiązuje derogacja na zastosowanie insektycydowych zapraw nasiennych to szkodniki i tak trzeba monitorować, bo pojawiają się od początku wegetacji rzepaku.

Jacek Daleszyński10 września 2019, 11:50
Jednym z nich jest gnatarz rzepakowiec. Ta błonkówka pojawiła się na plantacjach rzepaku, jak informują doradcy z firmy Procam. Niewinnie wyglądający owad (na zdjęciu) składa do 150 jaj (niektóre źródła podają, że nawet ponad 200). Z nich wylęgają się larwy, które są bardzo żarłoczne. W ciągu kilku dni przy masowym pojawie mogą zniszczyć całą plantację rzepaku. Błonkówka może pojawiać się na rzepaku od samych wschodów, więc larwy już mogą uszkadzać młode rośliny. Mamy do czynienia z drugim już pokoleniem gnatarza, bo sierpień był ciepły i suchy w większości kraju. Dlatego też należy jak najszybciej przeprowadzić lustrację plantacji i w przypadku przekroczenia progu szkodliwości – 1 larwy na roślinie – wykonać zabieg.
Warto przypomnieć, że choć zaprawy insektycydowe zwalczają gnatarza to jednak najskuteczniejsze są przeciwko larwom żerującym na siewkach. Uszkodzenia wywołane przez gnatarza można pomylić z tymi powodowanymi przez bielinki, tantnisia, pchełki, ślimaki czy rolnice.

Zwalczanie gnatarza

Jesienią, jeśli zaprawa nasienna okaże się niewystarczająco skuteczna trzeba wykonać zabieg nalistny i to jak najszybciej po przekroczeniu przez szkodnika progu szkodliwości. Do dyspozycji jest parę substancji czynnych:Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)