Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Ile azotu możemy dostarczyć rzepakowi dolistnie?

Obrazek

Nawożenie dolistne w rzepaku uznawane było za działanie interwencyjne, jednak ten sposób podawania składników roślinom można traktować jako element nawożenia głównego. Ile azotu możemy dostarczyć rzepakowi dolistnie?

dr Maria Walerowska6 kwietnia 2023, 11:00

Do tej pory panował pogląd, że dokarmianie nalistne rzepaku jest działaniem interwencyjnym, mającym na celu zapobieganie lub łagodzenie niedoborów azotu na skutek np. gorszego pobierania przez korzeń. Najnowsze badania wskazują jednak, że nawożenie nalistne rzepaku azotem można także traktować jako element nawożenia głównego, ponieważ w ten sposób możemy roślinom dostarczyć nawet kilkadziesiąt kilogramów składnika.

Ile azotu możemy dostarczyć rzepakowi dolistnie?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wykorzystanie w tym celu mocznika. Roztwór mocznika możemy podać rzepakowi od fazy rozety do kwitnienia. Dobrze jest się kierować zasadą – im starszy rzepak, tym mniejsze stężenie.
Oznacza to, że:

  • w fazie rozety i zwartego zielonego pąka można zastosować w sprzyjających warunkach pogodowych roztwór o 12-proc. stężeniu mocznika (12 kg nawozu/100 l wody),
  • ale już przed kwitnieniem powinno ono być mniejsze, tzn. ok. 7–10%.
  • W tych samych terminach rzepakowi można także podać nalistnie magnez i siarkę.

fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)