Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Inazuma na mszyce w rzepaku

04.08.2017

Drukuj

Inazuma na mszyce w rzepaku

Artykuł dostępny

– Zgodnie z nową rejestracją środek Inazuma 130 WG można stosować jesienią w rzepaku do zwalczania śmietki kapuścianej, mączlików, pchełki rzepakowej, tantnisia krzyżowiaczka, a także mszyc. Produkt ten zarejestrowany jest także do jesiennego zwalczania mszyc w pszenicy ozimej – poinformowała podczas konferencji prasowej Urszula Filipecka – dyrektor marketingu Sumi Agro Poland. 
Z kolei dr Daniel Zawada – koordynator ds. Doświadczalnictwa i Rozwoju Produktów Sumi Agro Poland, podkreślał że produkt ten wyróżnia się działaniem już od temperatury na poziomie 5 st. C i cechuje się także odpornością na zmywanie. Jego zdaniem, oprócz mszyc, zagrożeniem dla rzepaku może okazać się pojawienie się mączlików, które wysysając soki z liścia umożliwiają powstanie grzybów sadzawkowych  ograniczających proces fotosyntezy. Może to być groźne w kontekście dla przezimowania roślin. Uszkodzenia spowodowane przez mączlika zwiększają również podatność na suchą zgniliznę kapustnych.
– Produkt Inazuma 130 WG ma być uzupełnieniem ochrony jesiennej rzepaku dla nowej zaprawy insektycydowej. Przy dawce 0,3 kg/ha koszt zabiegu jesiennego tym insektycydem powinien wynieść  ok. 60 zł/ha  –  powiedział Bohdan Strzyżewski – dyrektor handlowy Sumi Agro Poland.

Działa systemicznie

r e k l a m aInazuma 130 WG zawiera dwie substancje czynne z różnych grup, tj. acetamipryd należący do neonikotynoidów o działaniu systemicznym oraz z lambda-cyhalotrynę z grypy pyretroidów.  Inazuma 130 WG jest insektycydem w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.
Aktualny zakres rejestracji, terminy i dawki są następujące:
  •  pszenica ozima
Mszyce
Termin stosowania: po zaobserwowaniu szkodników, jesienią od fazy 3. liścia do fazy 9. liścia (BBCH 13–19). Maksymalna/zalecana dawka jednorazowego zastosowania: 0,15 kg/ha.
  •  rzepak ozimy
Tantniś krzyżowiaczek, pchełka rzepakowa, śmietka kapuściana, mszyce, mączliki
Termin stosowania: po wystąpieniu szkodników na roślinach lub zauważeniu pierwszych uszkodzeń, jesienią od fazy 3. liści do fazy 9. liści (BBCH 13–19).

Szkodniki łodygowe: chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny
Termin stosowania: przed złożeniem jaj przez chrząszcze, zgodnie z sygnalizacją, wiosną od fazy początku wydłużania pędu do początku rozwoju pąków kwiatowych (BBCH 30–50). Zalecana dawka jednorazowego stosowania: 0,16–0,20 kg/ha.

Szkodniki łuszczynowe: chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik
Termin stosowania: od pełni kwitnienia, w początkowym okresie opadania płatków kwiatowych (BBCH 65-67). Zalecana dawka jednorazowego stosowania: 0,16-0,20 kg/ha.

Słodyszek rzepakowy
Termin stosowania: w momencie nalotu szkodnika na plantację od początku rozwoju pąków kwiatowych do fazy żółtego pąka (BBCH 50-59). Zalecana dawka jednorazowego stosowania: 0,16-0,20 kg/ha. Wyższą z zalecanych dawek stosować w przypadku intensywnego nalotu szkodnika na plantację.

Środek Inazuma 130 WG zarejestrowany został także w uprawach małoobszarowych, jak np. tytoń, len włóknisty i oleisty, śliwa, pomidor, oberżyna, wierzba energetyczna, ślazowiec pensylwański, miskant olbrzymi. 

Polecane dla Ciebie:

article icon

Szybki siew poplonów

Czytaj

Galeria zdjęć

Urszula Filipecka - dyrektor marketingu Sumi Agro Poland
Bohdan Strzyżewski - dyrektor handlowy Sumi Agro Poland

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii