Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Jakie choroby mogą wystąpić na plantacji rzepaku wiosną? Jak je zwalczyć? [FILM]

Łagodna zima sprzyja rozwojowi rzepaku, ale i agrofagów. Jaka jest prognoza występowania chorób w uprawie rzepaku? Jaką ochronę zastosować na wiosnę?

Patrycja Bernat5 marca 2023, 15:00
Choroby występujące wiosną w uprawie rzepaku, ocena aktualnej kondycji roślin – to temat, który omówił prof. dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu.

— Zima łagodna, żeby nie powiedzieć w niektórych rejonach nawet ciepła, a to sprzyja wszystkiemu co się chce osiedlić i zagnieździć na tych rzepkach — Karol Bujoczek.

— To prawda, nie jest to dobra wiadomość, gdy była klasyczna wegetacja, którą pamiętają już najstarsi, jak przyszła zimna to była śnieżna, gleba zmarznięta, rośliny znajdowały się w fazie spoczynku, aktualnie, a w tym sezonie szczególnie sprzyja i rozwojowi rzepaku i agrofagów. Ja będę mówił o chorobach grzybowych — prof. dr hab. Marek Korbas.

Prof. dr hab. Marek Korbas podczas swojego wykładu omówił:
  • Aktualną sytuację na plantacjach rzepaku w sezonie 2022/2023 r.
  • Prognozę występowania chorób w uprawie rzepaku w roku 2023.
  • Koncepcję ochrony upraw rzepaku na wiosnę.

Jakie choroby mogą wystąpić na plantacji rzepaku wiosną?

Częstotliwość występowania chorób w rzepaku ozimym:

— Jak widać, do głównych chorób nalezą czerń krzyżowych, która rozwija się praktycznie od momentu wschodu do zbioru rzepaku, drugą pozycję zajmuje zgnilizna twardzikowa i procentowy udział zgnilizny twardzikowej jest bardzo wysoki, nawet najwyższy. Trzecia pozycja to sucha zgnilizna kapustnych, potem kolejno szara pleśń i na końcu mączniak rzekomy — prof. dr hab. Marek Korbas.

Zobacz także: Rozkład zabiegów w oziminach. Kiedy nawozić i kiedy wykonać pierwsze zabiegi insektycydowe oraz fungicydowe?

— Największe znaczenie będzie miała zgnilizna twardzikowa, drugą chorobą nie będzie czerń krzyżowych, a sucha zgnilizna kapustnych, nie wspominałem tutaj o kile kapusty, jest to jednostka występująca w wielu rejonach uprawy, ale jest to odrębny temat. Choroby wirusowe, takie jak wirus żółtaczki rzepy, który stał się powszechnym wirusem, który występuje na 80% plantacji rzepaku. Ratują nas w przypadku kiły kapusty i wirusa żółtaczki rzepy, odmiany odporne i tolerancyjne z genami odporności — prof. dr hab. Marek Korbas. —  Dalsze miejsce zajmuje szara pleśń i na końcu czerń krzyżowych — dodaje. 

Mniej znane choroby, które mogą pojawić się wiosną to:
  • werticilioza,
  • zgnilizna rzepaku,
  • cylindrosporioza rzepaku,
  • biała plamistość liści rzepaku.
Jakie substancje czynne są zarejestrowane do zwalczania wertyciliozy, cylindrozporiozy i innych chorób grzybowych w uprawie rzepaku? Zobacz nasz FILM!


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)