Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Kiepska jakość nasion rzepaku (SONDA)

01.09.2017

Drukuj

Kiepska jakość nasion rzepaku (SONDA)

Artykuł dostępny

Rolnik kupił dwie odmiany. Po przeprowadzeniu próby kręconej siewnika jednej ustawił normę siewu idealnie, tak że po siewie zadanego kawałka pola w aparatach wysiewających pozostało ledwie połowa wysokości lejków. Z drugą odmianą miał kłopot od samego początku. Kilka prób kręconych dawało dość rozbieżne wyniki. Po uśrednieniu wysiał w normie 35 szt./m2. Zdumiał się, gdy po wysiewie całego pola zostało mu sporo nasion.

r e k l a m aOkazało się że nasiona z jednej partii są bardzo niewyrównane (zdjęcia). Rolnik postanowił zweryfikować informację zawartą na etykiecie. Podano tam masę tysiąca nasion 5,21 g. policzył kilka razy po tysiąc nasion, zważył i okazało się że masa jest dużo niższa, nawet około 4,3 g.

Wynik taki oznacza, ze w rzeczywistości drobnych nasion poszło na hektar więcej niż gdyby wysiał nasiona grubsze o deklarowanej na opakowaniu masie. Ostatecznie okazało się, ze jest to około 32 szt./m2. Jednak pytanie rolnika pozostaje, czy nasiona dobrze skiełkują i co ważniejsze - czy skoro są tak niewyrównane, to są wyrównane odmianowo?

Chcemy sprawdzić czy zgłaszane przypadki są incydentalne, czy problem jest szerszy. Prosimy o udział w ankiecie na temat jakości nasion rzepaku ozimego. Odpowiedzi o dostawcach nasion (producent, dystrybutor, zdjęcie etykiety i nasion) niespełniających kryteriów prosimy kierować na e-mail: t.czubinski@topagrar.com.pl.
tcz

Polecane dla Ciebie:

article icon

Okres wczesnej ciąży – zagrożenia dla zarodka

Czytaj

Galeria zdjęć

Etykieta feralnych nasion rzepaku.
Tak oto wyglądają nasiona z jednego worka.
Tak oto wyglądają nasiona z jednego worka.
Wynik pomiaru masy tysiąca nasion (MTN).

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii