Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Kiedy zwalczać zgniliznę twardzikową w rzepaku?

Obrazek

Zgniliznę twardzikową w rzepaku zwalcza się w tzw. zabiegu na płatek. Kiedy jest najlepszy termin na jego wykonanie?

dr Maria Walerowska13 maja 2019, 08:48
Niektóre fungicydy zalecane do zwalczania zgnilizny twardzikowej, szarej pleśni i czerni krzyżowych można stosować od fazy zwartego kwiatostanu (niektóre nawet od fazy zielonego pąka) do pełni kwitnienia lub nawet do momentu wykształcenia pierwszych łuszczyn.

Optymalnym, uzasadnionym ekonomicznie, obejmującym szeroki zakres patogenów terminem ochrony jest najczęściej pełnia kwitnienia (opadanie pierwszych płatków kwiatowych – BBCH 65–67). Są jednak pewne odstępstwa od tej reguły. Większe ryzyko pojawienia się sprawców chorób, zwłaszcza zgnilizny twardzikowej istnieje w rejonach o glebach zwięzłych, dużych opadach deszczu, przy częstej uprawie rzepaku na tym samym stanowisku i występowaniu tego patogenu w latach poprzednich.

Niekiedy stosuje się więc na takich obszarach dwa zabiegi, pierwszy np. w fazie żółtego pąka, drugi później, w pełni lub pod koniec kwitnienia. Ma to zastosowanie szczególnie na odmianach wrażliwych na porażenie przez zgniliznę twardzikową.  mwal


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)