Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Kolejne dni wzrostów cen zbóż i rzepaku

Obrazek
Od kilku dni obserwujemy wzrosty cen zbóż i rzepaku na giełdach. Natomiast krajowe rynki fizyczne, w oczekiwaniu na tańszy surowiec z nowych zbiorów nie reagują podwyżkami cen.
dr Juliusz Urban17 czerwca 2019, 14:58
Dziś od rana na giełdzie Matif pszenica w dalszym ciągu drożeje. W piątek ceny pszenicy wzrosły na Giełdzie w Chicago do 199,15 USD/t. Tygodniowy wzrost cen przekroczył 6%. Wpływ na tak wysokie notowania cenowe pszenicy ma przewidywany rosnący popyt ze strony hodowców.  

Pomimo szacowanych wysokich zbiorów w Europie istnieją obawy o stan upraw w USA, gdzie wciąż pada deszcz. Drożejąca kukurydza, ze względu na niski poziom zasiewów, jest także wsparciem dla wyższych cen pszenicy. W poprzednim tygodniu pszenica konsumpcyjna była kupowana w cenach 700-750 zł/t, a paszówka  670-700 zł/t. Na nowe zbiory, ceny pszenicy oferowane są na poziomach 600-650 zł/t.

Wzrost cen obserwujemy także w rzepaku.
Na piątkowe podwyżki o 1,75 Euro nałożyła się także dzisiejsza aktywność na Matifie i rzepak w notowaniach na sierpień 2019 zaczął przekraczać 371 Euro za tonę. Ta sytuacja jest wyraźnie pod wpływem amerykańskiej soi. Rynek jest mocno pogodowy, choć bilans sojowy jest mocno dodatni, to soja na Chicago podrożała prawie o 2%. Jest to kolejny, szósty już dzień podwyżek. Coraz bliżej żniwa rzepaku i należałoby się zastanowić czy nie zabezpieczyć sobie ceny podpisanym kontraktem na dostawy w lipcu. Za kilka tygodni na bramach zakładów tłuszczowych może być ciasno i układany harmonogram dostaw będzie ograniczał możliwość fizycznej sprzedaży. Wydaje się, że im bliżej będzie ceny 380 Euro/t,  tym aktywniej trzeba sprzedawać rzepak z nowych zbiorów.

Obecnie można w zakładach tłuszczowych osiągnąć ceny 1555-1565 zł/t z dopłatami lub 1575 zł/t bez dopłat. Przetwórcy twierdzą, że mało jest aktualnie zawieranych kontraktów. Wyższe ceny jeszcze mogą być w najbliższych dniach ale po starcie żniw zacznie się korygowanie rynku.
ju

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy