Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Kolejny sezon bez zapraw insektycydowych w rzepaku

Obrazek

 

Niestety, już trzeci rok z rzędu bedziemy wysiewać rzepaki bez zapraw insektycydowych. Polska nie zdecydowała się na wnioskowanie o uchylenie zakazu stosowania zapraw insektycydowych zawierających neonikotynoidy, choć z takiej możliwości skorzystały inne kraje UE.

dr Maria Walerowska29 lipca 2016, 09:19

Od 1 grudnia 2013 r. UE wprowadziła okresowy zakaz stosowania zapraw nasiennych, m.in. w rzepaku przeciwko szkodnikom. Zakaz ten dotyczy grupy insektycydów, należących do neonikotynoidów i chloronikotynyli, które zawierają substancje: chlotianidynę, imidachlopryd i tiametoksam. Dopiero w 2017 r. Unia Europejska przeanalizuje jego skutki i może cofnąć zakaz stosowania neonikotynoidów. 

Na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1107/2009, zgodnie z artykułem nr 53, państwo członkowskie UE może zezwolić na okres nieprzekraczający 120 dni i wprowadzić do obrotu środek ochrony roślin w celu ograniczonego i kontrolowanego stosowania. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem w 2016 r. derogacje (uchylenie) zakazu stosowania w rzepaku zapraw neonikotynoidowych będzie obowiązywał w takich krajach UE, jak: Dania, Estonia, Finlandia, Litwa i Łotwa, a także na Węgrzech.

W Polsce od kilku lat najgroźniejszym jesiennym szkodnikiem rzepaku ozimego jest śmietka kapuściana, zwłaszcza w obliczu zakazu stosowania zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy. Larwy śmietki kapuścianej w największym stopniu uszkadzają korzenie rzepaku ozimego w całej Polsce, ale największe straty występują w województwach: dolnośląskim, opolskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz na Warmii i Mazurach.

Więcej o możliwościach zwalczania chemicznego i ograniczania szkód wyrządzanych przez jesienne szkodniki rzepaku przeczytacie w numerze 8/2016 „top agrar Polska” od str. 64.

mwalPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)