Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Makroelementy dolistnie?

Obrazek

W tym sezonie w niektórych rejonach kraju oziminy ze względu na nadmiar wody jesienią nie wykształciły silnego systemu korzeniowego. Zapewne konieczne będzie ich dokarmianie dolistne nie tylko mikroelementami, ale także makroelementami.

dr Maria Walerowska20 lutego 2018, 06:00
Często w składzie dolistnych nawozów wieloskładnikowych występują także makroelementy, zwłaszcza azot, magnez i siarka, niekiedy też pozostałe. W ofercie rynkowej znajdują się także nawozy dolistne wyłącznie makroelementowe typu NPK, o bardzo wysokiej koncentracji niektórych z nich, zazwyczaj z niewielkim dodatkiem magnezu, siarki i mikroelementów. Zawartość fosforu (P2O5) w tego typu nawozach przekracza często 50%, a potasu (K2O) dochodzi do 40%, łącznie zawartość NPK (w formach tlenkowych) zawiera się w przedziale 54–75%, zaś z dodatkiem innych składników dochodzi do 80%.

Podczas intensywnego przyrostu nadziemnej biomasy, czyli w przypadku ozimin podczas wegetacji wiosennej, rośliny mogą wykazywać niedobór azotu, potasu, magnezu i siarki. W początkowej fazie rozwoju organów generatywnych (przed wykłoszeniem zbóż oraz w fazie zielonego pąka roślin rzepaku) wskazane są nawozy z podwyższoną zawartością fosforu, magnezu i siarki. Z mikroelementów na glebach o pH powyżej 6,2 (niezależnie od gatunku uprawianej rośliny) należy zwracać większą uwagę na koncentrację manganu w nawozach dolistnych, a mniejszą na molibden. Z kolei na glebach o pH poniżej 6,2 zawartość manganu ma mniejsze znaczenie (lepsza przyswajalność), natomiast większe ma molibden.

Więcej na temat terminów i dawek nawożenia dolistnego makroelementami zbóż ozimych i rzepaku ozimego przeczytacie w najbliższym numerze 3/2018 od str. 158.
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)